Jakie biurko wybrać do biura w domu?

Biurko jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego biura. W domu przydaje się podczas pracy w trybie zdalnym, ale pełni również dodatkowe funkcje, jak na przykład miejsce do odrabiania prac domowych przez dzieci czy strefa rozrywki do grania w gry komputerowe. Jeśli w naszej pracy korzystamy głównie z komputera, siedzimy przy biurku praktycznie pół dnia. Obecnie wybór biurka jest o wiele bardziej skomplikowany niż 20 czy 30 lat temu. Na rynku meblowym dostępny jest bardzo szeroki wybór modeli. Zatem wybór biurka spełniającego nasze preferencje może być dość wymagający. 

Rodzaje biurek

Wybór biurek jest ogromny, dlatego łatwiej będzie jeśli podzielimy je sobie na podstawowe kategorie. Pierwsze z nich jest biurko standardowe. Jest to najprostszy, powszechnie znany model biurka, a co za tym idzie najczęściej wybierany. Jednoosobowe biurko klasyczne jest idealnym wyborem gdy pracujemy w pojedynkę przy komputerze. Ma ono prostokątny kształt i cztery nogi lub dwa wsporniki. Na blacie nie znajdziemy zbyt wiele miejsca, ale jest wystarczające do postawienia na nim laptopa lub klawiatury z monitorem. Kolejnym rodzajem są małe biurka dziecięce i młodzieżowe. Różnią się nie tylko designem, ale również wielkością i wysokością blatu. Świetnym rozwiązaniem jest biurko rosnące razem z dzieckiem, a zatem takie, które posiada regulację wysokości i nachylenia blatu. Następne wyróżniamy biurka biurowe, czyli meble do użytku pracowniczego. Są one nieco większe oraz posiadają wiele szafek, schowków i dodatkowych nadstawek. Częściej spotkamy je w dużych biurach niż w domowym zaciszu. Ostatnią kategorię stanowią biurka do gabinetu. Te meble są zdecydowanie najokazalsze. Posiadają liczne zdobienia i stawiają na jakość wykończenia. Takie masywne biurko może stanąć w dużym, stylowym gabinecie. Biurka możemy podzielić również ze względu na kształt jaki prezentują. Najbardziej popularne są biurka prostokątne, ale coraz częściej ludzie decydują się również na blaty kwadratowe, narożne i wielokątne.

Dodatkowe wyposażenie

Oprócz biurka w gabinecie czy domowym biurze potrzebne jest również ergonomiczne krzesło lub wygodny fotel. Należy zwrócić uwagę czy jego wysokość jest dopasowana do wysokości blatu biurka, a najlepiej zakupić model z możliwością regulacji. Wybór odpowiedniego siedziska pozwoli dłużej skupić się na zadaniu i ograniczyć zmęczenie po pracy. Zestaw szafek do gabinetu jest idealnym miejscem na przechowywanie wszystkich niezbędnych dokumentów i materiałów potrzebnych do pracy. Ponadto, można na nich postawić spersonalizowane dodatki i dekoracje. Ważne jest również prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy. Lampa na biurko powinna dawać przyjemne dla oczu światło i precyzyjnie doświetlać powierzchnię blatu. Przy urządzaniu biura należy pamiętać o zielonych roślinach doniczkowych. Ich kolor koi zmęczone oczy, a tlen który wytwarzają wspomaga pracę mózgu. Dekoracje nie powinny dekoncentrować osoby pracującej. Należy postawić na delikatne pastelowe lub przygaszone kolory. Na biurku powinny znaleźć się jedynie niezbędne przybory biurowe, natomiast wszelkie figurki i elementy ozdobne można umieścić na szafce obok. Element wyposażenia, o którym zazwyczaj zapominamy, ale w tym przypadku ma kluczowe znaczenie to drzwi. Podczas pracy w domowym biurze często słyszeć można dekoncentrujące odgłosy dochodzące z reszty domu. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie wygłuszających drzwi. Pozwolą one skupić się na pracy i prowadzić rozmowy online bez obawy, że do pomieszczenia dobiegną niechciane dźwięki.

Jakie biurko wybrać?

Na pierwszym miejscu powinniśmy postawić na wygodę i ergonomiczność. Praca biurowa ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a przy obecnych rozwiązaniach w branży meblarskiej, możemy zminimalizować jej złe oddziaływanie na kręgosłup. Zatem ważne jest, aby biurko było dostosowane do naszego wzrostu i wspierało prawidłową postawę ciała. Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji ma ogromny wpływ na cały układ mięśniowy, a zła postawa może prowadzić do wielu dolegliwości bólowych. Można tego uniknąć i zdecydować się na biurko z regulowaną wysokością. Pozwala ono na pracę nawet w pozycji stojącej. Gdy już ustalimy kwestię wysokości, należy zastanowić się nad kształtem i wielkością blatu. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: Do czego będzie służyło biurko? Czy ma być to tylko podstawa pod komputer, czy może przyda się również miejsce na pisanie notatek, a może mają siedzieć przy nim dwie osoby. W mniejszych pomieszczeniach zmieści się narożne biurko, a w nieco większych gabinetach może stanąć biurko podwójne. Gdy już ustalimy ile miejsca potrzeba, możemy zacząć myśleć o aspekcie wizualnym. Chcemy, aby biurko było minimalistyczne i zajmowało mało miejsca czy wręcz przeciwnie marzy nam się wielki, elegancki pulpit. Ma ono pasować do klasycznego gabinetu czy stawiamy na biurko w stylu skandynawskim. Białe biurko będzie pasowało do wielu rozwiązań aranżacyjnych, a klasyczne drewniane biurko jest ponadczasowe. Można również zdecydować się na uniwersalne biurko i nadać mu charakteru poprzez wybór fotela czy innych dodatków. Sprawdź również inne meble modułowe do biura oraz meble klasyczne.