Co trzeba wiedzieć przed zakupem hokerów

Hokery, bez wątpienia, kojarzą się wszystkim z barami lub restauracjami. Wysokość ich siedziska pozwala na siedzenie przy wysokich blatach i barze barmańskim. Dzięki temu, że są smukłe, zajmują mało miejsca i nawet w niewielkich lokalach, pomieszczą sporą ilość klientów. Są nie tylko praktyczne, ale również swoim wyglądem wzbogacają wystrój wnętrza. Stołki barowe z łatwością przeniknęły z lokali gastronomicznych do domowego zacisza i świetnie sprawdzają się w otwartych lub półotwartych kuchniach. Wybór hokerów na rynku meblowym staje się coraz większy, warto zatem zastanowić się jaki model będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom.

Zalety hokerów

Podstawową zaletą hokerów jest fakt, że zajmują mało miejsca. Szerokość siedziska wynosi zazwyczaj 40 cm, ale pojawiają się również nieco szersze modele, których średnica mierzy nawet 60 cm. Jeśli chodzi o wysokość stołków barowych to możliwości jest wiele. Niski hoker ma siedzisko na poziomie 65 cm, natomiast wyższe modele sięgają nawet do metra wysokości. Wysokie stołki barowe idealnie sprawdzają się przy blacie kuchennym lub mocowanym do ściany pulpicie. Wybór jest wielki, jednak największą grupę stanowią hokery z regulowaną wysokością. Dzięki tej opcji, możemy dostosować stołek do wysokości naszego blatu lub do wzrostu osoby, która na nim zasiądzie. Oprócz swojej praktyczności, hokery spełniają również funkcję estetyczną i wzbogacają każdą aranżację wnętrza. Są one niezwykle stylowe i w zależności od tego na jaki model się zdecydujemy, podkreślą styl nowoczesny lub wydobędą nieco błysku w stylu glamour. Jeśli w naszym domu znajduje się otwarta kuchnia to idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie wyspy kuchennej w przejściu do salonu lub jadalni. Niezastąpionymi meblami do siedzenia przy tak wysokim blacie są właśnie nowoczesne meble, takie jak hokery kuchenne. Dzięki nim możemy zjeść śniadanie w rodzinnym gronie lub zorganizować imprezę z drinkami. Z takim rozwiązaniem nie grozi nam sytuacja, że osoba przygotowująca jedzenie lub napoje, będzie wykluczona z rozmów. A jeśli wybierzemy wygodny hoker kuchenny, możemy przesiadywać w kuchni godzinami i nie jest nam potrzebny dodatkowy stół w jadalni czy salonie.

Rodzaje hokerów

Hokery możemy podzielić na kilka sposobów. Pierwszym z nich może być rodzaj materiału z jakiego są wykonane. Przeważnie na rynku meblowym występują plastikowe, metalowe lub drewniane hokery. Możemy spotkać warianty surowe, proste, bez tapicerki, ale zdecydowana większość siedzisk jest tapicerowana w różnych kolorach i wzorach. Tylko od nas zależy, na który model się zdecydujemy. Z jednej strony stołki bez tapicerki są łatwe w czyszczeniu, z drugiej natomiast hokery tapicerowane są wygodniejsze i posiadają więcej wersji kolorystycznych. Kolejny sposób podziału tych mebli to wersja bez oparcia lub z różnego rodzaju oparciami. Zaletą stołka bez oparcia jest z pewnością fakt, że zajmuje mniej miejsca i można na nim usiąść z każdej strony. Hokery z oparciem to nieco szerszy temat. Mogą to być jedynie niskie rozwiązania pełniące funkcję estetyczną lub wysokie oparcia podpierające delikatnie plecy. Jeśli zdecydujemy się na stabilny hoker to spokojnie możemy wybrać model z oparciem i siedzieć na nim jak na wysokim krześle. Kolejnym aspektem wyboru hokerów jest ilość ich nóg. Najczęściej spotykane są modele na jednej nodze. Ich główną zaletą jest to, że tylko one pozwalają w pełni regulować wysokość siedziska. Zajmują również nieco mniej miejsca i są niezwykle stylowe, ale należą do tych mniej stabilnych wersji. Innym rozwiązaniem są hokery z czterema lub trzema nogami. Są one bardziej stabilne, zwłaszcza jeśli wybierzemy model z delikatnie rozszerzonymi nogami. Oczywiście stołki kuchenne możemy podzielić również ze względu na ich stylistykę. Ich wygląd, przyjmowane formy i kolorystyka są bardzo zróżnicowane. Warto obejrzeć kilka katalogów meblowych, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie mebli.

Sprawdź również taborety drewniane.

Jak wybrać odpowiednie hokery?

Podstawową kwestią, jakiej należy się przyjrzeć przy wyborze hokerów kuchennych, jest wielkość pomieszczenia, w którym staną oraz wielkość wyspy kuchennej. W zależności od tego jak długi jest blat, taką wybierzemy ilość siedzisk. Każde stanowisko z hokerem powinno zajmować minimum 60 cm szerokości. Pozwala to dorosłej osobie komfortowo usiąść przy stole. Przy wyborze należy zwrócić również uwagę na styl w jakim zaaranżowana jest kuchnia oraz jadalnia lub salon. Surowe stołki barowe z chromowanymi nogami z pewnością nie będą pasowały do przytulnej rustykalnej kuchni. Takiego wyboru powinien dokonać właściciel nowoczesnej lub industrialnej przestrzeni. Wszystkie style wnętrzarskie, które bazują na przytulności i naturalności z pewnością przygarną hoker drewniany na trzech lub czterech nogach. Dla wnętrz, które są bardziej nowoczesne i designerskie zalecane są stołki na metalowej, regulowanej nodze. Jeśli chodzi o tapicerkę to w niektórych rozwiązaniach jest wymagana, a niektóre pomieszczenia poradzą sobie bez niej. Niemniej jednak hoker tapicerowany może pojawić się w kuchni lub salonie w każdym stylu. Ważne jest wtedy, aby w minimalistycznych wnętrzach zachować neutralne kolory, a jeśli chcemy ocieplić pokój można postawić na miodową żółć lub radosny róż. Jeśli zastanawiasz się jakie meble do kuchni wybrać, koniecznie sprawdź pozostałe wpisy na naszej stronie.