Jak odnowić starą komodę?

Aktualnie bardzo modne jest dawanie starym meblom drugiego życia. Bazuje na tym wiele stylów wnętrzarskich. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również pozostawić w domu pamiątki rodzinne oraz wydłużyć żywotność wielu mebli z duszą. Dodatkową zaletą renowacji mebli jest całkowita personalizacja i wykończenie według własnego oryginalnego pomysłu. Odrestaurowane meble mogą stać się skarbem rodowym, zatem warto o nie dbać. Bardzo popularnym sposobem odnawiania mebli jest ich malowanie. Jest to na tyle prosta czynność, że każdy z nas może samodzielnie zadbać o swoją szafę czy komodę. Podpowiemy Wam, krok po kroku, w jaki sposób przemalować starą komodę i przedstawimy najpopularniejsze rodzaje farb do mebli.

Potrzebne narzędzia i materiały

Kiedy zabieramy się za renowację i chcemy zrobić meble vintage dla dzieci, takie jak komody, należy robić to według ustalonego wcześniej planu. Dzięki temu, cały proces będzie o wiele łatwiejszy i unikniemy niechcianych wpadek. Na samym początku warto zebrać w jedno miejsce wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Nie ma nic gorszego niż bieganie po całym domu za pędzlem lub taśmą. Często, w czasie takich przygotowań okazuje się, że brakuje nam jakiegoś elementu i musimy uzupełnić domowe zasoby. Aby mieć pewność, że podczas renowacji komody, niczego nam nie zabraknie, zalecane jest zrobienie listy niezbędnych przedmiotów. Jeśli chodzi o narzędzia to należy przygotować drobnoziarnisty papier ścierny, taśmę malarską, miękki wałek lub pędzel oraz miękką ściereczkę do wosku. Preparaty, które będziemy nakładać na drewno to: podkład pod farbę, farba akrylowa, alkidowa, kredowa lub specjalna farba do renowacji mebli oraz w przypadku farby kredowej – wosk rozjaśniający. Kwestię wyboru odpowiedniej farby poruszymy poniżej. Wszystkie te artykuły z łatwością można znaleźć w każdym markecie budowlanym.

Przygotowanie mebla

Nawet jeśli przeczytamy w opisie niektórych farb, że możemy pominąć ten krok, to mimo wszystko warto go wykonać. Przygotowanie komody do renowacji to inaczej starcie jej wierzchniej warstwy, czyli na przykład starej farby. Wykonanie tej czynności znacznie zwiększa trwałość nakładanych preparatów i zmniejsza ryzyko przebijania starych kolorów. Na tym etapie użyjemy drobnoziarnistego papieru ściernego. Należy dokładnie przetrzeć mebel w każdym możliwym miejscu, aż do surowego drewna. Tylko wtedy będziemy mieli stuprocentową pewność, że nie zajdzie żadna reakcja. Następnie musimy odpylić komodę, czyli pozbyć się z niej całego pyłu i brudu nagromadzonego podczas ścierania. W tym etapie przyszła pora, aby sięgnąć po wałek lub pędzel. Aby uwydatnić kolor komody z szufladami i osiągnąć odcień równy z tym jaki proponuje producent, należy pomalować mebel podkładem. Zabezpieczy on surowe drewno i będzie idealną bazą pod docelową farbę. Po pomalowaniu, musimy dać mu wyschnąć według zaleceń na opakowaniu.

Malowanie

W końcu przyszła kolej na właściwe malowanie naszej dobrej, starej komody i to właśnie w tym miejscu pojawia się dylemat jakiej farby użyć. Najczęściej wybieranymi są farby akrylowe, alkidowe, kredowe i te specjalnie przygotowane do renowacji mebli. Każda z nich ma wady i zalety, które postaramy się w dużym skrócie przedstawić. Farba akrylowa do drewna jest najpopularniejszym wyborem. Dzięki niej osiągniemy efekt matowy, półmatowy lub połyskujący. Jej rozcieńczalnikiem jest woda, co sprawia, że ma bardzo delikatny zapach. Jest ona odporna na czynniki atmosferyczne, jak na przykład wilgoć, lecz niestety wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Farba alkidowa lub inaczej ftalowa cieszy się wysoką wytrzymałością na czynniki atmosferyczne, jak również mechaniczne. Poza tym, w bardzo łatwy sposób można uzyskać gładką powierzchnię bez prześwitów. Jej główną wadą jest nieprzyjemny, duszący zapach oraz długi czas schnięcia. Warto zatem używać jej na świeżym powietrzu. Farba kredowa do mebli jest niezwykle popularna dzięki matowemu wykończeniu oraz szerokiej palecie pastelowych odcieni. Jej zaletą z pewnością jest łatwość w użyciu oraz krótki czas schnięcia. Jest całkowicie rozpuszczalna w wodzie, a zatem ekologiczna i przyjazna dzieciom. Jej wadą jest niestety niska trwałość. Aby przedłużyć jej żywotność używa się wosku rozjaśniającego. Należy go wetrzeć szmatką i pozostawić do wyschnięcia. W ten sposób uzyskamy matowy efekt. Jeśli zależy nam na połysku powinniśmy wypolerować mebel miękką ściereczką. W przypadku gdy nie potrafimy zdecydować się jakiego rodzaju farby użyć, warto zdecydować się na specjalną farbę do renowacji mebli, która jest łatwa w użyciu i cechuje się wysoką wytrzymałością. Każdą z farb nakładamy miękkim wałkiem lub pędzelkiem. Osobno malujemy, wcześniej wyciągnięte szuflady, a następnie skrzynię komody. Składamy mebel dopiero po zakończonych pracach i całkowitym wyschnięciu farby. Jeśli chcemy pomalować mebel dwoma różnymi kolorami, należy użyć taśmy malarskiej i zakryć jego pozostałe fragmenty. Po zakończonych pracach pozostaje tylko wypełnić szuflady i postawić na blacie spersonalizowane dekoracje. Sprawdź również szare meble do sypialni.