Wybór ławki do ogrodu jest niezwykle ważny i nie tak prosty jakby mogło się wydawać, ponieważ musi ona spełniać kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim musi być wygodna, ale jednocześnie tworzyć wakacyjny klimat. Zestaw ogrodowych mebli wypoczynkowych jest podstawowym elementem wyposażenia każdego miejsca spotkań z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Przy polskich warunkach klimatycznych, istotne jest również, aby stół i ławki ogrodowe były wytrzymałe na czynniki atmosferyczne oraz posiadały solidną konstrukcję. Można je postawić na tarasie, w przydomowym ogrodzie lub nawet na niewielkim ogródku działkowym. Podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze ławki ogrodowej.
Wymiary ławki ogrodowej
Meble ogrodowe rustykalne, takie jak ławka do ogrodu powinny być wygodne. To przecież na niej spędzamy długie, słoneczne popołudnia i wieczory. Przy wyborze ławeczki ogrodowej należy zwrócić uwagę na jej parametry. Po długim dniu w pracy lub po prostu na urlopie, każdy chce efektywnie odpocząć i dać ulgę obolałym mięśniom. W tym celu siedzisko i oparcie mebla muszą spełniać pewne wymogi. Siedzisko powinno znajdować się na wysokości 35 – 45 cm nad podłogą, a oparcie powinno być długie na minimum 50 cm. Jeśli chodzi o szerokość siedziska to wszystko zależy od tego, ile osób ma na niej zasiąść. Minimalna szerokość przypadająca na jedną osobę to 60 – 70 cm. Dzięki takim wymiarom wszyscy usiądą komfortowo, bez uczucia ścisku. Aby dodatkowo poprawić komfort użytkowania warto zakupić miękkie poduszki na ławkę oraz przyjrzeć się szczelinom pomiędzy deskami. Jeśli będą za szerokie, deski mogą nieprzyjemnie wbijać się w ciało. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu przetestowanie ławki przed zakupem. Warto po prostu posiedzieć na niej kilka minut i sprawdzić czy jest dopasowana do naszego ciała. Jeśli patrzymy na ławkę pod kątem praktyczności, to należy zastanowić się również nad wyborem ławki ogrodowej ze skrzynią. Pomieści ona wszystkie niezbędne dodatki, które muszą być schowane na noc.
Stylistyka ławki do ogrodu
Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie ławki ogrodowe są do siebie podobne, to nic bardziej mylnego. Wybór mebli wypoczynkowych do ogrodu jest ogromny. Możemy spotkać ławki w wakacyjnym, swobodnym stylu, zawierające elementy boho lub rustykalne. Nie brakuje również eleganckich ławek z bogatymi rzeźbieniami czy zdobieniami albo żeliwnymi ornamentami. Ławka ogrodowa bujana? Proszę bardzo. Industrialna, robiona własnoręcznie ławka z europalet? Jak najbardziej. A może minimalistyczna ławka ogrodowa bez oparcia? Takich modeli też znajdziemy wiele. Najważniejsze jest dopasowanie ławki do ogólnego wystroju tarasu lub stylu w jakim utrzymany jest ogród. Ogrody angielskie charakteryzują się romantycznym wyglądem i lubią starodawne, zdobione meble. Świetnym wyborem będzie na przykład metalowa lub drewniana ławka z pergolą. Dzięki takiemu rozwiązaniu rośliny pnące, których nie brakuje w ogrodzie angielskim, będą miały dodatkowe miejsce wzrostu. Kolejnym popularnym rodzajem ogrodu jest ogród francuski. Cechuje się on symetrią i równo przyciętymi żywopłotami różnej wielkości i wysokości. Posiada wiele ścieżek spacerowych, przy których zazwyczaj stoją białe, żeliwne ławki parkowe pełne ornamentów. Są one idealnym miejscem odpoczynku podczas długich spacerów. Wyjątkowym miejscem jest zdecydowanie ogród japoński. Tu każdy element aranżacji ma swoje symboliczne znaczenie. Mawia się nawet, że harmonia ogrodu japońskiego, odzwierciedla harmonię wszechświata. Możemy zobaczyć w nim liczne kamienie i głazy, małe wodospady, strumyki i stawy oraz japońskie rośliny podzielone na pory roku, w których zakwitają. Ławka w takim ogrodzie musi jak najbardziej dopasować się wyglądem do otaczającej ją natury. Może być to ławka ze skalnego bloku, wydrążony pień drzewa lub ławka bambusowa czy rattanowa.
Z jakiego materiału powinna być wykonana ławka?
Ławki do ogrodu są wykonane z wielu materiałów. Najbardziej popularne są ławki drewniane. Są one nie tylko piękne, ale również na tyle uniwersalne, że pasują praktycznie do każdego ogrodu. Drewniane ławki ogrodowe są wygodne, stosunkowo lekkie i jednocześnie stabilne. Aby jednak cieszyć się ich użytkowaniem na długo, należy pamiętać o ich konserwowaniu. Można impregnować meble na wiele sposobów, między innymi: lakierem, lakierobejcą, olejem, impregnatem do drewna na zewnątrz lub emalią. Kolejne lekkie meble to ławki plastikowe. Są one bardzo mobilne i w zasadzie najlżejsze ze wszystkich dostępnych modeli. Dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne oraz są łatwe w czyszczeniu. Dzięki temu, że powstają z tworzywa sztucznego, mogą przybrać dowolny kolor i kształt. Ich główną wadą jest brak stabilności. Niektórym z nich brakuje również jakości wykonania i zdarza się, że niszczą się zbyt szybko. Kolejnym rodzajem ławek są metalowe ławki ogrodowe. Najbardziej popularne są ławki aluminiowe. Często wybieramy również ławki ze stali. Czasami można spotkać też ławki żeliwne, ale współcześnie są coraz rzadziej wybierane. Są to solidne, stabilne meble. Ich największą zaletą jest wysoka trwałość i jakość wykończenia. Możemy podziwiać w nich spawane lub kute zdobienia czy ornamenty. Są dość odporne na czynniki zewnętrzne, ale trzeba je od czasu do czasu zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym lub specjalnymi farbami. W przypadku ławek metalowych warto zaopatrzyć się w dodatkowe poduszki. Kolejnymi, solidnymi ławki są te z kamienia. Również są odporne na czynniki atmosferyczne i z pewnością będą służyć domownikom wiele lat. Niestety w czasie lata mocno się nagrzewają, a w chłodniejsze dni, mogą być zbyt zimne. Warto zatem, tak jak w przypadku ławek metalowych, dobrać do nich miękkie poduszki. Mimo tych niedogodności, trzeba przyznać, że są niezwykle stylowe i efektowne. Sprawdź również ławki tapicerowane oraz meble wiklinowe na taras.