Zakup nowego łóżka dla naszej pociechy to zawsze ekscytujący moment. Szczególnie wtedy, kiedy przechodzimy z niemowlęcego łóżeczka na ‘dorosłe” łóżko. Również wymiana łóżka dla nastolatka to trudna sztuka, ponieważ wiąże się to z trafieniem w wymagające gusta młodego człowieka. W obu tych przypadkach warto dopuścić dzieci do głosu i w miarę ich możliwości pozwolić im podjąć część decyzji. A czym się kierować wybierając łóżko? W tym artykule znajdziecie garść praktycznych zasad.
Piętrowe łóżka dla dzieci – marzenie wielu…
Któż z nas nie marzył w dzieciństwie o piętrowym łóżku? Większość dzieci ma takie pragnienia i obecnie nie jest ono trudne ani zbyt kosztowne w realizacji. Szczególnie rodzice kilkorga dzieci rozważają zakup takiego modelu. Zaleta łóżek piętrowych dla dwójki dzieci jest oszczędność miejsca w pokoju, zwłaszcza jeśli nie jest on duży. Podwójne łóżka dla dzieci pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni niż dwa osobne meble. Zestaw mebli do pokoju dziecka to meble, którymi warto się zainteresować.
Na rynku znajdziemy nawet łóżka dla 3 dzieci! Jak to możliwe? Trzeci materac znajduje się w szufladzie, która standardowo w 2-osobowych modelach przeznaczana jest na zabawki. Taki układ materacy pozwala w nocy komfortowo położyć trójkę dzieci. W ciągu dnia trzecie miejsce do spania nie zagraca pokoju – wystarczy wsunąć szufladę z powrotem pod drugi materac.
Wybierając łóżko piętrowe trzeba pamiętać o ograniczeniach wiekowych naszych dzieci. Nie zaleca się użytkowania górnych pięter przez dzieci poniżej 6 roku życia. Młodsze dzieci śpią bardziej niespokojnie, częściej wybudzają się i wstają w nocy. Spanie na wysokości jest dla nich bardziej niebezpieczne. Starszym dzieciom zaleca się założenie barierki ochronnej, która zwyke jest w zestawe łózka.
Łóżka dla dzieci w kształcie domku – wady i zalety
Łóżko – domek to w ostatnim czasie bardzo popularna i modna propozycja do pokoju małego dziecka. Poza designerskim wyglądem model ten ma sporo zalet. Przede wszystkim łóżka te z reguły mają nisko położony materac. Niektóre modele posiadają stelaż nawet kilka centymetrów nad podłogą. To sprawia, że samodzielne wchodzenie i wychodzenie z łóżka nie stanowi problemu nawet dla małego dziecka. Na takim łóżku dziecko może zarówno spać jak i bawić się bezpiecznie, bez obawy że z niego spadnie.
Łóżka dziecięce, takie jak łóżka w kształcie domków nie są jednak meblami na lata. Wielu uznaje to za minus tego rozwiązania podkreślając, że to tylko modny element wystroju dziecięcego pokoju. Rzeczywiscie nie jest to łóżko uniwersalne i klasyczne, które rośnie wraz z dzieckiem i będzie zakupem na wiele lat. Domki są raczej wyborem dla małych dzieci, które kończą przygodę z niemowlęcym łóżeczkiem. Najczęściej w wieku przedszkolnym, rodzice zmieniają domek na nieco “poważniejsze” łóżko.
Czy jest to jednak powód aby rezygnować z tak urokliwego mebla? Szczególnie, że jest to dość pożądany model i można go z powodzeniem sprzedać. Rodzice często szukają tanich łóżek dla dzieci w dobrym stanie.
Rozkładane łóżka dla dzieci – od kiedy?
Tapicerowane łóżka dla dzieci sprawdzają się wtedy, gdy nasza pociecha nie brudzi już wszystkiego wkoło. Tezę tę potwierdza z pewnością rodzice małych dzieci, który bezustannie muszą brać resztki dziecięcych “zabaw” z mebli czy ścian. Dla dziecka chodzącego już do szkoły taki mebel będzie już odpowiedni.
Kiedy jednak zdecydować się na łóżko rozkładane? Taki model znajdzie zastosowanie w małych pokojach, w których brakuje miejsca na pełnowymiarowe łóżko stojące tam na co dzień. Dzięki funkcji rozkładania można taki mebel wieczorem przeistoczyć w wygodne łóżko. Rano składamy je i otrzymujemy niedużą sofę lub fotel, ponieważ najczęściej w takiej właśnie formie występują łóżka rozkładane dla dzieci.
W związku z koniecznością rozkładania i ścielenia łóżka każdego wieczora, lepiej taki model kupić dziecku starszemu, które zrobi to samodzielnie.
Do kiedy stosować zabezpieczenie do łóżka?
Łóżka dla dzieci z zabezpieczeniem to modele skierowane przede wszystkim o kilkulatków. Takie dzieci nie kontroluj jeszcze swojego ciała podczas snu jak starsze osoby. Częściej też budzą się w nocy i wstają. Zabezpieczenie w postaci drewniane barierki występuje zwykle w przypadku łóżek drewnianych. Takie zabezpieczenie można zamontować po dowolnej stronie łóżka.
Do kiedy stosować taką barierkę? Wszystko oczywiście zależy od dziecka, jego temperamentu i innych nawyków. Z reguły jednak w okolicach 4 urodzin barierka przestaje być potrzebna. Mówimy oczywiście o łóżkach pojedynczych a nie piętrowych.
Nowoczesne łóżka dla dzieci
Wielofunkcyjne łóżka dla dzieci to nowoczesne propozycje łączące w sobie miejsce do spania i zabawy. Bardzo często przybierają one formę łóżek z niską antresolą. Pod materacem znajdziemy miejsce na zabawę a nawet półeczki na zabawki czy małe szafki. Przestrzen tą można zasłonic kolorową zasłonką aby dodatkwo osłonić “bazę” do zabaw. Na antresolę w tym wypadku prowadzą szerokie i bezpieczne schodki, które pokona nawet kilkulatek.
Innym przykładem nowoczesnych łóżek dla dzieci są modele w kształcie samochodów, pociągów czy łódek. Spanie w “wyścigówce’ to marzenie niejednego dziecka.
Łóżka dla dzieci z materacem czy bez?
Często można spotkać oferty łóżek dla dzieci wraz z materacem. Niestety zwykle są to słabej jakości wyroby. Łóżka dla dzieci 90×200 z materacem musiałoby być znacznie droższe, gdybyśmy chcieli mieć w zestawie solidny materac. Tymczasem koszt takiego łóżka zwykle obejmuje jedynie sam mebel. Materac z kolei jest po prostu dodatkiem, które producenci dodają jako gratis do swojego produktu. Warto o tym pamiętać kiedy znajdziemy taką ofertę.
Jeżeli cena wygląda na adekwatną do tego ile powinien kosztować dobry materac, warto rozważyć taką opcję. Kupując łóżko i materac od jednego producenta będziemy mieli pewność, że do siebie pasują. Dodatkowo zaoszczędzimy na kosztach dostawy.
Sprawdź również meble do pokoju dziennego klasyczne.