Biurko to najbardziej optymalne miejsce do nauki i pracy, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W zależności od przeznaczenia oraz osobistych preferencji, staramy się wybrać idealny mebel. Tylko jak to zrobić, kiedy na rynku znajdziemy ogromną ilość modeli, wzorów i wielkości biurek w każdym stylu? Najważniejsze to znać swoje kryteria wyboru. Z nami dowiesz się jak wybrać biurko idealne.
Biurka młodzieżowe, dziecięce i dla dorosłych
Biurko prędzej czy później pojawia się w domu każdego z nas. Uczymy się przy nim, pracujemy, bawimy. Dla rodziców dzieci a także dla nich samych, zakup pierwszego biurka to niezwykle ważny moment. To pewien symbol przejścia z okresu bycia małym dzieckiem do etapu ucznia.
Biurka dla nastolatków nadal służą głównie do nauki, ale poza tym często pełnią rolę miejsca do gry na komputerze. Również z tego względu wielkość biurka młodzieżowego jest zwykle większa, niż tego dla młodszych dzieci. Nie jest to jednak jednoznaczne z biurkiem gamingowym, które ma zupełnie inną budowę.
Również dorośli chętnie korzystają z biurka w domowej przestrzeni. Osoby na co dzień pracujące z domu wiedzą, że biurko to nieodłączny element wystroju domowego gabinetu. Również ci, którzy w dobie pandemii poczuli smak home office z pewnością przyznają, że nawet najmniejsze biurko znacznie zwiększa komfort pracy. Dlatego tak ważne są wygodne meble do biura domowego.
Dokonując wyboru odpowiedniego mebla musimy więc brać pod uwagę to, kto będzie z niego korzystał. Od tego zależy głównie wielkość biurka. Istotne jest również przeznaczenie mebla a także wielkość pokoju, w którym ma stanąć. Nie bez znaczenia jest także budżet jakim dysponujemy, by kupić biurka młodzieżowe.
Kryteria wyboru biurka idealnego
Czym kierować się wybierając biurko?
- Przeznaczenie – kto będzie korzystał z mebla – dzieci czy dorośli? W jakim natężeniu? Czy będzie to biurko przejściowe czy raczej zakup na kilka lat? Pamiętajmy, że dzieci rosną i szybciej wymagają wymiany mebli na nowe, większe.
- Wielkość – małe czy duże biurka? Z szafkami, półkami? A może z nadstawką? Jeśli cenimy minimalizm może wystarczą same nogi do biurka i blat? Wiele zależy od ilości przedmiotów i dokumentów, które trzymamy na biurku.
- Tworzywo – biurko dębowe, laminat a nawet modele na metalowym stelażu. Rodzaj tworzywa często decyduje o jakości i trwałości mebla. Miękkie, drewniane blaty biurka mogą być zbyt delikatne np. dla małych użytkowników. Biurko z płyty z kolei wydaje się zbyt mało eleganckie np. do kancelarii.
- Kolorystyka i styl – znajdziemy zarówno biurka nowoczesne białe, jak i klasyczne i eleganckie modele drewniane. Mebel może być wykończony w macie lub połysku. Może mieć również okucia i uchwyty w stylu retro lub też fronty typu push on czyli stricte nowoczesne.
- Wielkość pokoju – inne biurko wstawimy do dużego pokoju dziecięcego lub gabinetu a inne tworząc kącik do pracy w salonie.
- Budżet – małe biurko z laminatu będą znacznie tańsze niż meble z litego drewna z licznymi szafkami i szufladami. Podobnie jak proste biurka z samym latem bedą nas kosztowały mniej niż rozbudowane model z nadstawką.
Idealne biurko dla ucznia
Kiedy dziecko staje się uczniem i rozpoczyna swoja przygodę ze szkoła, rodzice stają rzed wyborem odpowiedniego biurka. Czym się kierować kupując taki mebel. Przede wszystkim wzrostem dziecka, ponieważ to odpowiednia postawa ciała jest w tym przypadku najważniejsza. Wysokość biurka a także dobrze dobrane do niego krzesło obrotowe to podstawa zachowania zdrowego kręgosłupa.
W drugiej kolejności patrzy na wielkość pokoju dziecka tak aby nie zagracić biurkiem całej wolnej przestrzeni. Biurka dla dzieci nie powinny być zbyt duże, ale muszą dawać komfort nauki przy rozłożeniu wszystkich książek. Pamiętajmy także o miejscu na lampkę czy organizer na kredki.
Zapytajmy dziecka o jakim biurku marzy. Czy potrzebuje więcej półeczek i szuflad czy raczej preferuje prosty blat i np. metalowy stelaż do biurka.
Biurka dla dzieci czy stoliki? Co wybrać?
A co w przypadku małych dzieci, np przedszkolaków, które jeszcze nie odrabiają zadań domowych ale juz lubią rysować i bawić się przy stole? Tutaj warto zastanowić się czy na pewno potrzebujemy klasycznego biurka czy może lepiej nieduży stolik i krzesełko.
W tym miejscu trzeba podkreślić coś, co wie większość rodziców kilkulatków – dzieci biurka niszczą. Ta brutalna prawda może uchronic niejednego rodzic przed wyrzuceniem kilkuset złotych w błoto. Małe dzieci oczywiście nie robią tego specjalnie ale poprzez ekspresyjne zabawy farbami, plasteliną czy pisakami, na blacie biurka zostają zwykle trwałe zabrudzenia. Jeśli dodamy do tego naukę posługiwania się nożyczkami oraz zabawy innymi twardymi przedmiotami, wnioski nasuwają się same. Białe, drewniane biurko nie będzie najlepszym pomysłem. Znacznie lepiej w roli przejściowego mebla sprawdzi się tanie biurko w formie stolika z płyty meblowej.
Biurka narożne do pracy
Narożne białe biurko to stylowy i elegancki meble dla osoby, która dużo pracuje przy biurku. dodatkowo biały kolor podkreśli nowoczesny charakter mebla. Dlaczego narożne? Chodzi o wielkość i pewien podział na dwa blaty robocze. Na jednym możem mieć komputer a na drugim dokumenty i notatki. wygodne poruszanie się pomiędzy dwiema częściami narożnego biurka sprawia, ze mamy pod ręka wszystko to co najpotrzebniejsze.
Biurko gamingowe narożne to także dobry pomysł jeśli używamy jednocześnie np. kilku monitorów. Nastolatkowie jak i dorośli kochający gry komputerowe z pewnością docenią duże blaty i ich narożne ustawienie.
Jak zrobić biurko samodzielnie?
Jak zrobić biurko z blatu i stelaża? To pytanie zadaje sobie wiele osób, szczególnie że takie meble funkcjonują na rynku i wydają się łatwe do skonstruowania samemu. W sklepach meblowych znajdziemy zarówno nogi do biurka jak i stelaże. Możemy wybrać wariant drewniany lub metalowy. Z dobraniem odpowiedniego blatu także nie powinno być problemu. Blaty w wielu odcieniach drewna a także te w soczystych kolorach kupimy za naprawdę niewielkie pieniądze. Wystarczy połączyć te elementy ze sobą aby cieszyć się własnoręcznie zrobionym biurkiem.
Sprawdź również meble do salonu klasycznego.