Jak wybrać idealną meblościankę?

Meblościanki to meble o niesłabnącej popularności. Od lat królują w polskich domach i mieszkaniach, będąc podstawą wyposażenia pokoju dziennego. Wraz ze zmieniającą się modą zmieniał się także design tych ponadczasowych mebli. Jak więc wybrać meblościankę idealną do naszego mieszkania? Na jakie walory tych mebli warto zwrócić uwagę, aby poza funkcjonalnością cieszyły również nasze oko przyjemną estetyką? Sprawdź, jakie mamy dla Ciebie wskazówki.

Rola meblościanki w salonie

Salon, czy też mówiąc inaczej pokój dzienny  to najbardziej reprezentacyjne miejsce w naszym mieszkaniu. Z reguły to właśnie w nim przyjmujemy gości i spędzamy z rodziną większość wolnego czasu. Podczas jego urządzania staramy się więc aby był zaaranżowany przytulnie, stylowo, ale i funkcjonalnie. Meblościanka jest właśnie odpowiedzią  na te trzy podstawowe założenia. Pełni rolę miejsca do przechowywania, tworzy klimat wnętrza i nadaje charakter całej aranżacji.

Meblościanki pokojowe to meble uznawane dziś za klasykę wyposażenia polskich domów i mieszkań. Wraz ze zmieniającą się modą zmieniała się estetyka i design tych mebli, ale nadal pozostają one centralnym elementem wystroju salonu. Obecnie na rynku znajdziemy zarówno meblościanki klasyczne jak i nowoczesne meblościanki pokojowe.

Meblościanki z szafą, półkami czy regałami to meble niezwykle funkcjonalne. W salonie pełnią rolę miejsca do przechowywania szklanej zastawy, bibelotów i ozdób, ważnych dokumentów. Jest to oczywiście również przestrzeń, na którym ustawiamy telewizor. Meblościanki TV to chyba najpopularniejszy rodzaj tych mebli.

To jaką rolę będzie pełniła meblościanka w naszym domu, zależy przede wszystkim od metrażu i przeznaczenia salonu. To jak bardzo funkcjonalny ma być to mebel, będzie wpływało również na jego design i wielkość.

Meblościanki do pokoju – rodzaje

Meblościanka niejedno ma imię a o tym jak trafne jest to stwierdzenie, przekonujemy się jak tylko zaczynamy szukać odpowiedniego dla nas modelu. Meble te różnią się zarówno przeznaczeniem jak i wielkością oraz ilością elementów, które się na nią składają. Meblościanka jest bowiem meblem systemowym, w którego skład wchodzi kilka odrębnych szafek, półek czy regałów. Jakie rodzaje meblościanek oferują nam producenci? Oto kilka z ich:

  • meblościanki z szafą

W małych mieszkaniach, w których często brakuje osobnej sypialni, meblościanki posiadające szafę na ubrania są na wagę złota. Pojemny mebel, który zstępuje garderobę, pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i ułatwia przechowywanie ubrań.

  • meblościanki z biurkiem

Osoby pracujące z domu z pewnością docenią modele posiadajace nawet nieduże biurko. Taki mebel pozwala stworzyć kącik do pracy w salonie, a jak wiadomo, taki zabieg znacznie ułatwia pracę w skupieniu. Warto poszukać meblościanek wyposażonych dodatkowo w półki i szufladki.

  • meblościanki wiszące

Nowoczesne meblościanki to właśnie modele wiszące, dużo bardziej minimalistyczne niż ich klasyczne odpowiedniki. Zarówno dolna warstwa szafek jak i górne witryny montujemy na ścianie, co sprawia, że optycznie zyskujemy więcej miejsca.

  • meblościanki do sypialni

Tutaj może się pojawić niemałe zaskoczenie, ale spokojnie, chodzi o małe modele meblościanek, w których pierwsze skrzypce gra szafka rtv. Wiele osób nie wyobraża sobie sypialni bez telewizora. Jeśli więc metraż nam na to pozwala to zaaranżujemy kinową przestrzeń, właśnie dzięki nowoczesnej meblościance. Ciekawą opcją są również meblościanki z łóżkiem.

  • meblościanki młodzieżowe

Meblościanki młodzieżowe z biurkiem to częsty wybór, szczególnie do niedużego pokoju. Przemyślany i funkcjonalny design takiego mebla sprawia, że zaoszczędzimy sporo miejsca w pokoju nastolatka. Takie meblościanki posiadają sporo szafek i półek na książki czy przybory szkolne. Bardzo często posiadają również szafę na ubrania.

Wymiary i kolorystyka meblościanki do pokoju

Podstawową zasada, którą powinniśmy kierować się podczas wyboru odpowiednie meblościanki jest jej wielkość względem metrażu salonu. Do niedużego pokoju wybierzmy mniejsze modele, o bardziej zwartej bryle. Warto rozważyć meblościanki wiszące, gdyż optycznie zajmują mniej miejsca. Podobny efekt uzyskamy dzięki przeszklonym witrynom.

W dużym salonie z kolei nie ustawiajmy zbyt małego mebla, ponieważ straci na wyrazistości i zgubi się na okazałej przestrzeni. Tutaj spokojnie możemy wybrać meblościanki z szafą przesuwną, które z reguły są większe, ale i bardziej funkcjonalne.

W przypadku kolorystyki kierujmy się zasadą, która mówi o tym że ciemne kolory optycznie zwiększają wielkość mebla. W związku z tym meblościanka wenge będzie odpowiednia do dużego salonu. Ciemna kolorystyka w połączeniu z masywnymi szafkami, może niekorzystnie przytłoczyć przestrzeń.

W małym pokoju zdecydowanie lepiej sprawdzi się wersja biała. Ciekawie będzie prezentowała się również szara meblościanka, oczywiście w jaśniejszym odcieniu tego koloru. Szklane fronty witryn lub lustro na frontach szafy, dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń odbijając światło.

Meblościanki z biurkiem w pokoju nastolatka

Jak już wspomnieliśmy meblościanka w pokoju nastolatka może być doskonałym sposobem na rozwiązanie problemu małego metrażu. Kompaktowa forma takiego mebla pozwala połączyć ze sobą funkcjonalność, wygodę i design. Systemowo powiązane szafki, półki czy szuflady ułatwiają przechowywanie szkolnych przedmiotów i książek.

Wybierając model dla ucznia warto zwrócić uwagę na wielkość biurka. Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje przestrzeni do wygodnego odrabiania lekcji dlatego blat biurka nie powinien być zbyt mały i płytki.

Nowoczesne meblościanki z biurkiem posiadają często oświetlenie LED nad blatem, dzięki czemu dokładnie oświetlają miejsce do nauki od góry i nie musimy już kupować osobnej lampki.

Dekoracyjna rola meblościanek podświetlanych

Nowoczesne meblościanki do salonu posiadają często szklane witryny, które wyposażone są w oświetlenie LED. Prezentuje się to szczególnie efektownie gdy wewnątrz są szklane półki. Podświetlone szkło zachwyca swoim wyglądem, zwłaszcza wieczorem. Warto wstawić do takiej witryny kryształowe kieliszki, które pięknie będą odbijały światło.

Większość producentów oferuje różną kolorystykę oświetlenia. Znajdziemy więc meblościanki ze światłem białym ciepłym lub zimnym jak również kolorowym. Takie meble posiadają zwykle dołączonego pilota do zmiany kolorów.

Jak pomalować meblościankę?

Jeśli posiadamy już meblościankę a chcielibyśmy nieco odświeżyć jej wygląd możemy ją pomalować! Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów, które ułatwiają przygotowanie mebla do renowacji i jego późniejsze malowanie. Szczególnie do tej pierwszej czynności warto przyłożyć się szczególnie starannie. Odpowiednio oczyszczona powierzchnia starych mebli ułatwi malowanie a efekt pozostanie z nami na dłużej. 
Coraz częściej ludzie decydują się na renowację meblościanek z czasów prl. Te kultowe perełki meblarskie mogą stanowić doskonały element aranżacji retro. Dawną meblościankę możemy po prostu pomalować, zachowując jej pierwotny układ, lub też zmienić ustawienie niektórych szafek czy półek. Efekt końcowy może nas pozytywnie zaskoczyć!

Sprawdź również meble do przedpokoju vintage oraz meble glamour do salonu.