Dawniej, kiedy czytniki ebooków nie były tak popularne, regały na książki znajdowały się praktycznie w każdym domu. Obecnie Tego typu mebel nadal jest chętnie kupowany, jednak w mniejszej liczbie niż kiedyś. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami książek w wersji papierowej i konieczny okazuje się zakup regału na książki, w jaki sposób go wybrać? Lepszy będzie wiszący czy stojący regał, z jakiego materiału? Podpowiadamy jakie rozwiązanie są obecnie dostępne i jak dobrać idealny regał do domu i przestrzeni biurowej.
Regał na książki we wnętrzach
Regały drewniane to meble służące nie tylko do przechowywania na nich książek, ale również jest to mebel ozdobny. Dobierając jego odpowiedni kształt, kolor i rozmiar może pełnić rolę dekoracyjną i jednocześnie użytkową.
Aby dobrać odpowiedni mebel do przechowywania książek, trzeba najpierw przeanalizować gdzie w domu można go postawić i jakiej powinien być wielkości. Wielkości nie tylko pod kątem miejsce w pomieszczeniu, ale również ilości książek i pozostałych bibelotów, które miałyby być przechowywane w lub na regale.
W małych pomieszczeniach dobrym pomysłem jest montaż wiszącego regału na książki, który zajmuje mniej miejsca, a jest pojemny tak samo jak stojący mebel tego typu. Jeśli mamy dużo książek, regałem, szafką czy półką na książki można je odpowiednio wyeksponować. Przy niewielkim metraży dobrym pomysłem jest sprytne, wizualne ukrycie regału poprzez wybranie go w zbliżonym kolorze w jakim pomalowana jest ściana, np. biały regał na książki idealnie będzie się komponował z białą u jasno szarą ścianą.
Drewniany regał na książki – gdzie go postawić?
Przyjęło się, że najczęściej wszelkiego typu regały stawiane są pod ścianami. Ma to swoje uzasadnienie. Taki mebel można przymocować do ściany, aby był bardziej stabilny, ale również umieścić go w takim miejscu, które wydaje się zbyt puste. Drewniane regały na książki ma jeszcze tę zaletę, iż ze względu na naturalny surowiec z jakiego jest wykonany, pasuje do większości stylów wyposażenia wnętrz.
Regał na książki może również idealnie pasować do sypialni lub gabinetu. Wąski regał na książki czy nawet ten większych rozmiarów powinien zawsze być pod ręką, aby móc wybrać lekturę i zanurzyć się w czytelniczej przyjemności.
Mając do dyspozycji większy salon i kominek, można stworzyć w domu specjalny kącik czytelniczy – ustawić fotel lub wygodną leżankę, wiszący lub stojący regał na książki. Drewniany regał na książki sprawdzi się tutaj bardzo dobrze, zwłaszcza w domach o wystroju klasycznym, skandynawskim, wiejskim, jungle czy boho.
Stojące regały jako ścianka
Wąskie regały na książki mogą jednak pełnić inne funkcje, nie tylko mebla do przechowywania papierowych książek. Ich inną przydatną funkcją jest możliwość oddzielenia z ich pomocą przestrzeni zarówno w domu jak w biurze.
W miejscu pracy, nie mając osobnego biura, niskim regałem na książki, ale i wysokim, można wydzielić niejako osobny pokój do pracy.
Podobnie w przestrzeni domowej. Jeśli np. nie mamy możliwości stworzenia osobnego pokoju dla dziecka czy przytulnej sypialni, postawienie regału może dać namiastkę osobnej przestrzeni i prywatności.
Jako ścianka mogą posłużyć drewniane regały na książki, ale i metalowe czy z płyty. Ważne, aby były odpowiednio płytkie i nie tarasowały przejścia oraz pasowały do ogólnego wystroju pomieszczenia. Mogą przy tym służyć nie tylko jako ścianka oddzielająca przestrzenie, ale również być tradycyjnym regałem do przechowywani.
Czy można zrobić samemu wiszący lub stojący regał na książki?
Z samodzielnym wykonaniem mebli nie powinny mieć kłopotu wszystkie te osoby, które dobrze się czują przy wszelkich pracach remontowo budowlanych i małą smykałkę do drobnych prac. Regał na książki to jednak dość prosty mebel i z jego wykonaniem nie powinien mieć nikt większego problemu. Regał z przeznaczeniem na przechowywanie książek może być wykonany zarówno z pół produktów, np. drewna, ale również zostać zrobiony lub przerobiony z innych mebli – co znacząco pomoże obniżyć koszty.
Regał można wykonać np. ze starych skrzynek po jabłkach, wcześniej oczyszczając, szlifując i odpowiednio przygotowując drewno. Efektownie wygląda również stara, drewniana drabina przerobiona na regał – idealnie pasuje do surowego stylu loftowego.
Pomysłów na samodzielne stworzenie regału na książki jest ogromna ilość. Wystarczy przejrzeć popularne aplikacje z inspiracjami wnętrz, aby znaleźć propozycje łatwe i tanie do wykonania w domowym zaciszu. Sprawdź również meble wypoczynkowe klasyczne do salonu oraz meble pod telewizor do salonu.