Określenie “barki kuchenne” ma tak naprawde dwojakie znaczenie. Po pierwsze oznacza to przedłużenie mebli kuchennych. Z drugiej strony można tak określić małe, mobilne wózki na kółkach, które często stanowią poręczny regalik w kuchni. Różnica między tymi dwoma znaczeniami jest oczywista. Spróbujemy jednak opowiedzieć coś więcej o każdym z nich. Są to bowiem bardzo praktyczne rozwiązania i każde sprawdzi się w innego rodzaju kuchni. Zachęcamy do lektury, może coś was zainspiruje?
Wózek kuchenny na kółkach – mobilny barek
Nieduży wózek na kółkach z kilkoma półeczkami to mebel określany mianem “kuchennego barku”. Jest to bardzo praktyczna i wygodna rzecz do przechowywania najpotrzebniejszych produktów codziennego użytku. Barek na alkohol sprawdzi się jako miejsce na te produkty spożywcze, które najczęściej używamy. Jest to bardzo wygodne podczas gotowania większej ilości potraw, np. na święta. Nie musimy wówczas co chwilę otwierać każdej szafki w poszukiwaniu niezbędnych składników. Możemy wcześniej przygotować sobie wszystko to, co będzie nam potrzebne i mieć to zawsze pod ręką. Mobilność wózka jest w tym wypadku jego dużym atutem.
Nowoczesne meble do kuchni, takie jak małe barki kuchenne występują w wielu rozmiarach. znajdziemy bardzo wąskie wózki, które możemy wstawić w niezagospodarowane miejsce między meblami a ścianą. Tam często nie umieścimy dodatkowej szafki z powodu barau wystarczającej ilość miejsc. Wówczas takie wąski regalik sprawdzi się doskonale i pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń w kuchni.
Sa też szersze i większe wózki, które n codzien ustawiamy obok mebli ja element wystrokju kuchni. Warto wybrać ładny i stylowy barek, który będzie spójny z charakterem kuchni. Na szczęście w sklepach znajdziemy zarówno barki drewniane jak i metalowe, pomalowane na najróżniejsze kolory.
Barek w kuchni przy ścianie jako część zabudowy meblowej
Określenie “barek kuchenny” oznacza również część zabudowy meblowej w kuchni, która oddziela ją o reszty przestrzeni dziennej. Jest to bardzo popularny zabieg, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy większośc domów posiada jedną strefę dzienną, łączącą w sobie kuchnię, salon i jadalnię.
Barek może stanowić jedynie blat ale może to być również blat z szafkami lub szufladami pod spodem. Wiele zależy od wielkości kuchni i tego, czy potrzebujemy dodatkowych szafek.
Bardzo często od strony salonu barek posiada wnękę, aby można było wygodnie przy nim usiąść. Z racji znacznej wysokości blatu stosuje się do siedzenia hokery, czyli krzesła na wysokich nogach. Prezentuje się to bardzo nowocześnie i stylowo. Jeśli nie chcemy ustawić hokerów, można od strony salonu zaprojektować w barku przeszkloną witrynę na kieliszki lub alkohole i zrobić z tego mini barek na trunki.
Barek kuchenny sprawdza się znakomicie właśnie jako oddzielenie nieco otwartej na salon kuchni. Jest też dodatkowym miejscem z blatem roboczym, co będzie atutem w małej kuchni.
Barek kuchenny na kółkach – jaki wybrać?
Wielkość barku na kółkach należy dostosować do wielkości kuchni i ilości wolnej przestrzeni. Wszak barek ma nam pomagać w codziennej pracy a nie przeszkadzać, stając nam stale na drodze. Warto przyjrzeć się układowi naszej kuchni bo może się okazać, że mamy w niej miejsca niezagospodarowane, a które możemy wypełnić właśnie wózkiem na kółkach.
Jeśli na co dzień barek miałby być schowany we wnęce między meblami a ścianą, to nie ma większego sensu wydawać sporych pieniędzy na coś wyjątkowego. Wystarczy klasyczny, plastikowy wózek z półeczkami. Jeśli barek miały stać na widoku, powinien być spójny z wystrojem kuchni.
Metalowy barek wybierzmy do kuchni nowoczesnych. Kolor wózka można dopasować np. do dodatków kolorystycznych jakie mamy w kuchni. Bardzo interesująco wyglądają wózki w jasnych, pastelowych kolorach, które ożywiają monotonię kuchennej zabudowy.
Barki drewniane będa pasowały do kuchni klasycznych, w stylu wiejskim lub skandynawskim. Taki barek również możemy pomalować ale naturalny kolor drewna wydaje się być najbardziej elegancki.
Barek w zabudowie – wad i zalety
Zaleta barku w zabudowie kuchennej jest z pewnością powiększenie blatu roboczego. Tego jak wiadomo w kuchni nigdy nie jest za wiele, ponieważ zwykle po ustawieniu przeróżnych akcesoriów, zostaje go albo w sam raz albo ciut za mało do wygodnego gotowania. Zastosowanie barku jako przedłużenia mebli kuchennych zapewni nam dodatkowe miejsce do prac kuchennych.
Na barku możemy również ustawić dekoracje lub kwiaty. W ten sposób włączymy go z części roboczej kuchni i damy sygnał, że jest to element wspólny kuchni i salonu.
Zaletą barku kuchennego jest możliwość umieszczenia w nim dodatkowych szafek lub szuflad. To spory atut, szczególnie w małej kuchni.
Wadą barku w zabudowie jest na pewno cena mebli kuchennych, która wzrasta o koszt wykonania barku. Ponadto może się okazać, że w przypadku mniejszych pomieszczeń, oddzielenie kuchni od salony spowoduje optyczne zamknięcie jej i zaburzy proporcje całego wnętrza. Z kolei za duży barek będzie wyglądał dziwnie w zestawieniu z resztą wyposażenia mieszkania.
Barki kuchenne DIY
Małe barki na kółkach można kupić gotowe w sklepach , ale można również wykonać je samodzielnie. Mogą do tego posłużyć gotowe, małe regaliki, do których przykręcamy kółka. Niektórzy wolą jednak zrobić wszystko sami od podstaw. W sieci znajdziemy więc mnóstwo pomysłów i inspiracji na zdrowie mobilnego baru na kółkach ze skrzynek po owocach, małych stolików kawowych czy nocnych.
Sprawdź również inne meble kuchenne vintage.