W małym mieszkaniu niezwykle ważne jest rozsądne zagospodarowanie przestrzeni. Liczy się każdy zaoszczędzony centymetr, dlatego właściciele niewielkich wnętrz szukają mebli z pomysłem. Rozwiązaniem są przedmioty wielofunkcyjne, takie jak ławostoły. To znane od lat połączenie stolika kawowego i stołu sprawi, że w miarę potrzeb mamy do dyspozycji tak naprawdę dwa różne meble. Dlaczego warto rozważyć zakup ławostołu rozkładanego? Poznaj fakty i naszą opinię!
Ławostół rozkładany i podnoszony pneumatycznie – zalety
Meble drewniane vintage, takie jak ławostół to rodzaj mebla, który łączy w sobie funkcję stolika kawowego i stołu. W wersji podstawowej jest to nieduży i niewysoki stolik, idealny do postawienia przy kanapie. Wyposażony jest jednak w funkcję podnoszenia i rozkładania, dzięki czemu w kilka chwil staje się stołem o standardowej wysokości i sporych wymiarach.
Rozłożenie stołu polega zwykle na rozsunięciu obu połówek blatu i wyjęciu spod spodu dodatkowych części. Po złożeniu ich razem otrzymujemy pełnowymiarowy blat stołu. Aby uzyskać odpowiednią wysokość, stosuje się podnośniki pneumatyczne, znane np. z biurowych krzeseł obrotowych. Tłoki gazowe znacznie ułatwiają i usprawniają podnoszenie ławy, dzięki czemu proces ten nie wymaga użycia siły. Dawniej ławę podnoszono za pomocą korbki, którą należało kręcić aż do uzyskania oczekiwanej wysokości. Obecnie nie musimy już wkładać wysiłku w tą czynność. Mechanizmy w nowoczesnych ławostołach zrobią to za nas!
Zaletą rozkładanych i podnoszonych ławostołów jest fakt, że właściwie nie musimy ich nawet przestawiać w pokoju. Jeśli planujemy przyjąć gości przy stole to rozkładamy go np. przy kanapie, czyli tam gdzie docelowo sie znajduje. Wystarczy dostawić krzesła i gotowe! To zdecydowanie szybszy i łatwiejszy sposób niż pożyczanie stołów od sąsiadów i przemeblowywanie reszty pokoju aby go w nim zmieścić.
W wersji złożonej dodatkowe blaty są chowane wewnątrz konstrukcji ławy i pozostają niewidoczne. Dzięki temu meble te prezentują się elegancko i nie wyglądają topornie. Mechanizm pneumatyczny również jest ukryty przez co łatwo może mieć delikatny design i np. ozdobne nogi.
Ławostoły rozkładane alternatywą dla stołu?
Czy rozkładany ławostół może być alternatywą dla klasycznego stołu jadalnianego? Zdecydowanie tak, chociaż ma to jednak swoje ograniczenia. Konstrukcja ławostołu o jednak nie to samo co stół z prawdziwego zdarzenia, którego wielkość możemy dowolnie zwiększać. Rozkładany ławostół o 200 cm długości to zdecydowanie największy wymiar tego typu mebli. Jeśli potrzebujemy czegoś większego to lepiej od razu kupić klasyczny stół.
W przypadku ławostołów myślimy jednak raczej o właścicielach niedużych mieszkań w bloku, którzy nie posiadają przestronnej jadalni czy też salonu. W takich pomieszczeniach spokojnie zmieści się osobny stół i stolik kawowy. Na małym metrażu musimy szukać rozwiązań na miarę możliwości lokalowych. W tym przypadku ławostół będzie znakomitą alternatywą dla stołu pełnowymiarowego.
Duży rozkładany ławostół – w jakim stylu?
Eleganckie ławostoły do salonu o większych rozmiarach sprawdzą się w większości klasycznych wnętrz. Ławostół rozkładany na szerokość to mebel uniwersalny, który konstrukcyjnie pasuje do każdego stylu. Większy nacisk należy położyć na estetykę wykonania, design i kolorystykę. To te czynniki świadczą o tym, do jakiego stylu pasuje dany mebel.
Klasyczny design to np. ciemne wybarwienie drewna na okleinie płyty meblowej, np. kolor wenge. To również zaokrąglone kanty blatu, frezy i wyżłobienia na jego krawędziach a także fikuśne kształty nóg.
Nowoczesne ławostoły to z kolei płyta na wysoki połysk, kolorystyka bieli i czerni a także proste kształty. Często zamiast klasycznych nóg mają one płaską podstawę oraz jeden wspornik pośrodku. Dodatek metalowego stelaża ławy to również akcenty nowoczesne wpisujące się w styl loftowy.
Białe, okrągłe stoliki na jednej, dekoracyjnej nodze sprawdzą się w aranżacjach w stylu prowansalskim. Po rozłożeniu okrągłego stolika otrzymamy owalny stół. Pojedyncza noga ławostołu ogranicza jednak wymiar blatu po rozłożeniu. Taki mebel będzie po prostu nieco mniejszy niż modele na czterech nogach.
Nowoczesne ławostoły do modnych wnętrz
Biały ławostół, szczególnie taki na wysoki połysk, to doskonały dodatek wnętrzarski do współczesnych aranżacji. Błędem jest myśleć, że ławy pasują tylko do tradycyjnie urządzonych pokoi. Producenci oferują dziś najróżniejsze wzornictwo i z całą pewnością wielbiciele nowoczesnego stylu znajdą model ławostołu, który sprosta ich oczekiwaniom.
Ławostoły pasują zarówno do wnętrz w stylu nowoczesnym jak i loftowym czy skandynawskim, a wszystkie one są w sotnichlatahc bardzo popularne. W zależności od wybranej kolorystyki i ogólnego designu mebla, możemy go doskonale wpasować w naszą ulubioną aranżację.
Ławostoły rozkładane i podnoszone – czy mają wady?
W zasadzie jedyną obiektywną wadą rozkładanych i podnoszonych ławostołów jest ich rozmiar. Nie da się mieć dużego stołu zamkniętego w małym stoliku kawowym. Ograniczenia konstrukcyjne sprawiają, że ławostoły mają swoje maksymalne wymiary i na to nic nie poradzimy. Z reguły jednak producenci starają się jak najlepiej wykorzystać dostępną technologię tak, aby ostateczny blat stołu był możliwie jak najbardziej komfortowy w użytkowaniu. Sprawdź także tanie meble do salonu.