Zalet i wady rozkładanych i podnoszonych ławostołów

Rozkładane i podnoszone ławostoły nadal cieszą się popularnością wśród dużej grupy klientów. Są to meble wielofunkcyjne i bardzo praktyczne. Pozwalają zaoszczędzić miejsce w mniejszych mieszkaniach i dobrze zagospodarować przestrzeń. Nowoczesne ławostoły pasują do modnych dziś aranżacji. Znajdziemy je w wielu dostępnych kolorach a także klasycznym i nowoczesnym designe. Czy mają więc jakieś wady? Komu moga się nie sprawdzić? Poznaj z nami plusy i minusy rozkładanych ławostołów.

Ławostoły rozkładane i podnoszone – skąd ich popularność?

Meble do salonu klasycznego, takie jak ławostoły królowały w polskich mieszkaniach jeszcze w czasach PRL. Były to wówczas dość topornie wyglądające meble, ale bardzo wytrzymałe i funkcjonalne. Z reguły rozkładały się kopertowo, w związku z czym stoły miały kształt kwadratu. Minusem dawnych ławostołów był mechaniczny system podnoszenia. Na czym to polegało? Mianowicie, należało kręcić korbką umieszczoną pod blatem, bądź też dwoma pokrętłami umieszczonymi na nogach ławy. Wymagało to użycia siły i młodsze dzieci oraz starsze osoby miewały z tym problem.

Mimo to pomysł na eleganckie ławostoły przetrwał do dziś, ponieważ wygrała funkcjonalności i wielozadaniowość takich mebli. Oczywiście dziś ławostoły posiadają nowoczesną konstrukcję i szereg ułatwień w użytkowaniu. Przede wszystkim system pneumatycznego podnoszenia blatów, który znacznie usprawniło cały proces. 

Popularność ławostołów wzięła się stąd, że małe metraże mieszkań wymuszały na mieszkańcach szukanie pomysłowych rozwiązań wnętrzarskich. Dbano o rozsądne wykorzystanie przestrzeni, dlatego wybierano meble 2w1.

Obecnie wiele osób nadal szuka sposobów na zaoszczędzenie w mieszkaniu cennego miejsca, dlatego ławostoły wróciły do łask. Na szczęście producenci mebli zadbali o nowoczesny design, dzięki czemu ławostół sprawdzi się w modnych obecnie aranżacjach.

Duży, rozkładany ławostół alternatywą dla klasycznego stołu

W małym mieszkaniu w bloku, a już tym bardziej w kawalerce, próżno szukać miejsca na osobną jadalnię z dużym stołem. Zwykle w takich mieszkaniach salon jest jednocześnie miejscem, w którym spotykamy się w większym gronie i stół musi stać właśnie tam. Nie zawsze jednak mamy wystarczająco dużo przestrzeni, aby taki stół zmieścić. Czasami celowo nie chcemy zagracić pokoju dużym meblem, którego będziemy użytkować sporadycznie.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie rozkładany, duży ławostół. Wybierając odpowiedni model, otrzymamy naprawdę długi i szeroki blat, który z powodzeniem zastąpi nam klasyczny stół. Dzięki opcji podnoszenia ławostołu, nie musimy się martwić, że przy tak powstałym stole będzie nam niewygodnie. Po rozłożeniu i podniesieniu blatu, stół nabiera wysokość standardową dla tradycyjnych stołów.

Ławostół rozkładany do 200 cm – zalety

Uważa się, że meble kuchenne w stylu vintage, takie jak ławostół rozkładany do długości 200 cm to maksymalny wymiar jaki może osiągać ten rodzaj mebli. Na szczęscie 2 metry długości to bardzo dużo i przy takim stole spokojnie zmieścimy nawet 10 osób. Będzie to idealny wybór dla kogoś, kto poszukuje rozwiązania dla dużej rodziny lub często biesiaduje z przyjaciółmi.

Wadą takiego dużego stołu jest fakt, że w wersji ławy musi być ona proporcjonalnie równie duża. Zwykle ławostół który po rozłożeniu osiąga 2 metry długości, przed rozłożeniem był metrową ławą. Warto się zastanowić czy to dla nas nie za dużo jak na mebel przy kanapie. Wiele zależy również od tego, jak często planujemy rozkładana ławostół. Jeśli często, to większy model sprawdzi się znakomicie. Jeżeli częściej będziemy korzystać z małej ławy, to może lepiej wybrać nieco nowszy model, który na co dzień nie zagracić pokoju.

Eleganckie ławostoły – czy mają jakieś wady?

Każdy przedmiot posiada zarówno zalety jak i wady. Nie inaczej jest w przypadku ławostołów, które mają swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Większość opinii ma charakter subiektywny, są jednak takie fakty, które należy bezsprzecznie uwzględnić.

Mówiąc o wadach ławo stołów rozkładanych nie można pominąć faktu, że są to meble o ograniczonych wymiarach. O ile klasyczne stoły mogą osiągać nawet 4 mety długości i ponad metr szerokości, to ławostól nigdy nie dorówna im pod tym względem. Jeśli więc poszukujemy bardzo dużego stołu, to nie jest to rozwiązanie dla nas.

Z drugiej strony ławo stół w wersji złożonej, jako ława przy kanapie, nigdy nie będzie tak mała jak delikatny stolik kawowy. Jeśli ma łączyć w sobie funkcję stołu, to siłą rzeczy musi mieć większe wymiary i masywniejszy wygląd.

Ławostół rozkładany na szerokość. Dlaczego to ważne?

Ławostoły rozkładają się na kilka sposobów. Najpopularniejszy z nich to rozkładanie na długość. W praktyce oznacza to, że rozsuwamy na boki obie częsci blatu ławy i spod spodu wyciągamy kolejne elemnty. Po połączeniu wszystkich części blatu otrzymujemy odpowiednio długi stół.

Rozkładanie na szerokość polega zwykle na rozkładaniu kopertowym. Oznacza to, że blat ławy składa się z dwóch warstw, jedna na drugiej, połączonych zawiasem. W chwili rozkładania mechanizm obraca blat i przesuwa go, po czym możemy otworzyć blaty niczym książkę. Dzięki wcześniejszemu przesunięciu blatu na bok, po rozłożeniu całość mieści się równomiernie na wspornikach. Ten rodzaj rozkładania ławostołu sprawia, ze z prostokatnej ławy otrzymujemy kwadratowy stół.

Ławostoły rozkładane do każdego wnętrza

Mając przed oczami obraz dawnych ław rozkładanych, których mechanizm podnoszenia opierał się na kręceniu korbką pod blatem, możemy ulec wrażeniu, że to meble z dawnej epoki. Nic bardziej mylnego! Obecne rozwiązania konstrukcyjne w połączeniu z nowoczesnym designem sprawiają, że ławostoły pasują w zasadzie do każdego rodzaju aranżacji.

W ofercie sklepów meblowych znajdziemy ławostoy klasyczne, nowoczesne, loftowe, skandynawskie czy też glamour. Wystarczy wybrać odpowiedni kształt, kolorystykę czy wykończenie, aby ława wpisała się w stylistykę danego pomieszczenia i nasze gusta.