Narożniki ogrodowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Od wiosny do późnej jesieni taras stanowi dla wielu osób przedłużenie salonu. Od jakiegoś czasu z większą starannością aranżujemy przydomowe tarasy lub altany w środku ogrodu. Staramy się spędzać w nich jak najwięcej czasu, odpoczywając czy przyjmując gości. Dlatego zależy nam, aby były pięknie urządzone a jednocześnie nie wymagały dużych zabiegów pielęgnacyjnych. Szczególnie jeśli aranżujemy taras całoroczny i nie chcemy chować mebli na zimę do garażu.

Narożniki ogrodowe – dlaczego to taki dobry pomysł?

Wraz z rozwojem mody na pięknie zagospodarowane tarasy, zwiększył się popyt na meble ogrodowe. Już nie wystarcza nm klasyczny zestaw – plastikowy sól z parasolem i komplet krzeseł. Oczekujemy od mebli ogrodowych wygody porównywalnej do tej, jaką dają nam meble wypoczynkowe w mieszkaniu. W związku z tym kanapy i narożniki ogrodowe stały się niezwykle popularne. Dlaczego? Ponieważ zapewniają komfort, wygodę i dużo miejsca. Na narożniku ogrodowym możemy posadzić sporą ilość gości lub samemu położyć się z książką w letnie popołudnie.

Wzornictwo nowoczesnych mebli ogrodowych zdecydowanie odbiega dzić od dawnych plastikowych rozwiązań. Obecnie znajdziemy w sklepach stylowe i eleganckie meble oraz przepiękne dodatki do nich, jak np. poduszki dekoracyjne.

Rodzaje narożników do ogrodu

Na przestrzeni lat zmieniła się nie tylko estetyka mebli ogrodowych ale i trwałość surowców, z których są wykonane. Kupując narożniki ogrodowe musimy brać pod uwagę kilka czynników, które mają duży wpływ na to z jakiego materiału powinny być wykonane.

  1. lokalizacja – bardzo istotne jest miejsce, w którym ma stanąć mebel. Czy będzie to przydomowy, zadaszony taras czy raczej niczym nieosłonięte miejsce w środku ogrodu? Jakie będzie podłoże? Inne meble sprawdzą się na podłodze z kostki brukowej lub drewna a inne ma trawie. Istotne są nawet takie kwestie jak obudowa altany czy tarasu, tak aby chronić meble przed zacinającym deszczem.
  2. sezonowość – inne meble ogrodowe wybierzemy gdy planujemy schować je na okres zimowy a inne jeśli planujemy całoroczny wystrój tarasu.
  3. cena – z reguły meble z tworzyw sztucznych typu technorattan są dużo tańsze niż metalowe narożniki. Dla oszczędności można również zrobić meble ogrodowe samodzielnie
  4. stylistyka – do drewnianej altany wybierzemy zupełnie inne rodzaje mebli niż na nowoczesny i minimalistyczny taras przy nowym domu

Spośród najpopularniejszych modeli narożników ogrodowych należy wyróżnić:

  • narozniki z technorattanu
  • narożniki metalowe
  • narożniki drewniane

Narożniki z technorattanu

Technorattan to tworzywo sztuczne wykonane z włókien polipropylenowych. Jest to surowiec bardzo trwały i odpony na zmienne warunki atrmoferyczne, dlatego tak szybko stał się alternatywą dla naturalnej wikliny. Ta jak wiadomo, choć niezwykle piękna, wymaga bardzo dużej ostrożności i pielęgnacji. Źle znosi dużą wilgoć i gwałtowne zmiany temperatury. Technorattan jest jej godnym zastępcą właśnie tam, gdzie warunki pogodowe są najbardziej odczuwalne, czyli na zewnątrz.

Wizualnie narożniki z technorattaniu prezetują sę bardzo elegancko, mogą mieć różnego rodzaju sploty oraz kolory. Dzięki plastyczności tego tworzywa meble te posiadają pięknie wyprofilowane podłokietniki czy oparcia.

Technorattan jest odorny na zamoczenie przez deszcz a na dużym słońcu nie blaknie zbyt szybko. Doskonale poradzi sobie na niezadaszonym tarasie. Dla większego komfortu siedzenia, można uzupełnić narożnik siedziskami z pianki tapicerskiej lub dekoracyjnymi poduszkami wiele modeli już w zestawie posiada przepiękne, kolorowe siedziska i oparcia.

Narożniki metalowe

Metal to bardzo trwały surowiec, któremu nie straszne są zmienne warunki pogodowe na zewnątrz. W związku z tym wykonany z metalu narożnik ogrodowy spokojnie może stać w nim cały rok. Nie musimy obawiać se przemoczenia  i przemarznięcia mebli z metalu. Podobnie jak nie uszkodzi go ostre słońce latem.

Narożnik z metalu może posiadać metalowy stelaż a siedzisko i oparcie mieć wykonane np. z drewna. Zdarzają się jednak narożniki w całości wykonane z metalu. Wówczas uzupełnione sa o grube i miękkie siedziska z tapicerowanej pianki.

Zaletą metalu jest to, że można go pomalować na dowolny kolor. Dzięki temu łatwiej dopasujemy go do naszego tarasu lub ogrodu. Ponadto, gdy obecny kolor nam się znudzi, bez problemu możemy konstrukcję mebla przemalować. Dzięki temu co sezon możemy cieszyć się nowym narożnikiem w ogrodzie.

Narożniki drewniane

Wiele osób nie wyobraża sobie w ogrodzie innych mebli niż drewniane. Ma to po części związek z tradycyjnym wystrojem naszych podwórek i ogrodów, w których królowały drewniane ławeczki czy krzesła. Niektórzy dopuszczają w swoje przestrzeni wyłącznie naturalne surowce i nie chcą zaburzać sobie aranżacji ogrodu sztucznym technorattanem.

Meble rustykalne na taras, takie jak narożniki ogrodowe z drewna prezentują się niezwykle pięknie i bez trudu wpisują się w jego naturalny klimat dla większej wygody użytkowania, możemy położyć na nim kolorowe poduszki czy miękkie siedziska.

Drewno nie jest jednak tak odporne na warunki atmosferyczne jak pozostałe surowce. Wymaga okresowej konserwacji i częstej pielęgnacji, której podstawa jest stosowanie impregnatów. Dzięki nim deszcz czy ostre słońce nie uszkodzą drewnianych mebli. Narożnik drewniany nie jest też najlepszy do całorocznego używania na dworze. Lepiej na sezon jesienno- zimowy schować meble drewniane do garażu. Wiosną zaś należy ponownie je impregnować dla ochrony przed deszczem.

A może narożnik DIY z palet?

Tworzenie mebli i dekoracji własnoręcznie, przerabianie starych przedmiotów i dawanie im drugiego życia od dłuższego czasu jest bardzo popularne. Dotyczy to również mebli ogrodowych. Narożniki, kanapy czy stoły z palet przemysłowych są bardzo często tworzone samodzielnie w myśl zasady DIY – Do It Yourself.

Jeśli posiadamy wystarczającą ilość używanych palet to wykonanie narożnika będzie zdecydowanie tańsze niż zakup gotowych mebli. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi, takich jak. szlifierka, wkrętarka a także farby w ulubionych kolorach. Dla większego komfortu przydadzą się również miękkie siedziska i poduszki dekoracyjne.

Zaletą własnoręcznie zrobionego narożnika do ogrodu jest niewątpliwe fakt, że możemy dstosować jest wielkość dokładnie do naszych potrzeb. Sama praca nad takim meble może przynieść nam wiele satysfakcji a efekt końcowy – powodów do dumy.