Krzesła klasyczne oraz hokery należą do tej samej grupy mebli. Spotkamy je najczęściej w kuchni, salonie i jadalni. Główną różnicą między krzesłem a hokerem jest ich wysokość i przeznaczenie. Nie zawsze bowiem da się korzystać z nich naprzemiennie. Krzesła przeznaczone są do stołów o standardowej wysokości. Z kolei hokery wymagają wyższego blatu. Poznaj z nami charakterystykę krzeseł-hokerów i ich wady oraz zalety. Przekonaj się czy to mebel dla ciebie!
Krzesła i hokery – czym się różnią?
Krzesła klasyczne i hokery należą do tej samej grupy mebli. Z pozoru nie ma między nimi dużych różnic. Konstrukcyjnie są bardzo podobne, jednak tym co od razu rzuca się w oczy jest wysokość.
Najmodniejsze meble do kuchni, takie jak krzesła klasyczne dostosowane są wysokością do siedzenia na nich przy stole. Siedząc powinniśmy mieć możliwość ułożenia stóp na podłodze. W przypadku hokerów sytuacja wygląda inaczej. Hokery przystosowane są do siedzenia na nich przy podwyższonych barach lub wyspach kuchennych. Z tego względu hokery mają zdecydowanie wyższe nogi i wyżej umieszczone siedzisko.
Wysokość oparcia jest kolejną różnicą między tymi meblami. Na klasycznym krześle z założenia spędzamy więcej czasu, dlatego oparcia są z reguły wysokie, podpierające całe plecy. W przypadku hokerów oparcie najczęściej jest znacznie niższe – sięgają maksymalnie do polowy pleców. Powody tego są dwa:
- z reguły siedzimy na nich krócej niż na klasycznych krzesłach. Bar nie służy nam do wielogodzinnych posiedzeń a raczej do szybkiej konsumpcji
- wysokie nogi wymagają krótszego oparcia aby konstrukcja była stabilniejsza
- często można spotkać hokery bez oparcia, wyglądają wówczas jak wysokie taborety lub stołki
Barowe krzesła hokery – przeznaczenie i zalety
Meble kuchenne nowoczesne, takie jak hokery kojarzą nam się najczęściej z restauracją i barem, przy którym można przysiąść. Wraz z pojawieniem się mody na wyspy kuchenne w naszych mieszkaniach, krzesła barowe zawitały również do nich. Obecnie nikogo już nie dziwią takie meble w przestrzeni dziennej, szczególnie że łączymy kuchnię, jadalnię i salon w jedno duże pomieszczenie.
Hokery najczęściej stawiamy właśnie przy kuchennej wyspie lub barze. Zwykle stoją one od strony salonu czy jadalni, tak aby można było swobodnie rozmawiać np. z osobą gotującą w kuchni.
Przy kuchennym barze pijemy poranną kawę, jemy szybkie posiłki ale i spędzamy wspólnie czas w kuchni. Szczególnie dzieci lubią wysokie hokery, dzięki którym doskonale widzą to, co rodzice robią w kuchni i mogą im w tym towarzyszyć. Ponadto takie wysokie krzesło może być dla nich nie lada atrakcją!
Zaletą hokerów jest ich wysokość, dzięki której podwyższony blat nie stanowi problemu. Z reguły są to niezbyt głębokie krzesła, dlatego łatwo można je wsunąć we wnękę pod blatem.
Krzesła i hokery – wady obu modeli
Tradycyjne krzesło nie sprawdzi się przy kuchennym barze właśnie ze względu na swoja wysokość. Siedzisko umieszczone jest zbyt nisko, aby osoba siedząca na nim, widziała cokolwiek, co dzieje się na blacie czy w kuchni.
Z kolei hokery nie będą pasowały do stołu w jadalni, który ma klasyczną wysokość. Ponadto, niskie oparcie, a czasami całkowity jego brak, spowodowałoby, że przy dłuższym siedzeniu zwyczajnie odczuwaliśmy dyskomfort a nawet ból pleców.
Rodzaje hokerów
Miłośnicy hokerów z całą pewnością znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Krzesła barowe występują obecnie niemal we wszystkich stylach, w jakich urządzamy nasze mieszkania. Jakie rodzaje są najpopularniejsze?
- nowoczesne hokery bez oparcia – wizualnie przypominają wysokie taborety
- hokery w stylu loft – metalowe nogi i surowe siedzisko bez tapicerki
- hokery obrotowe na jednej nodze
- hokery kubełkowe – najczęsciej tapicerowane, przypominajace krzesła fotelowe
- hokery w stylu glamour – bogato pikowane
- hokery drewniane w stylu klasycznym
Każdy z tych rodzai posiada elementy charakterystyczne dla danego stylu. Warto jednak dodać, że wszystkie one mają w sobie element nowoczesności, który w przypadku tradycyjnych modeli nie psuje tego efektu. Ułatwia jednak aranżację wnętrza z zastosowaniem hokerów. Przykładem takiego nowoczesnego akcentu w meblach w stylu klasycznym jest np kolorystyka drewna ale w modnych dziś odcieniach.
Czarne krzesła hokery – styl nowoczesny
Spośród krzeseł – hokerów w stylu nowoczesnym należy wyodrębnić kilka kategorii:
- hokery obrotowe – na jednej nodze, z szeroką okrągłą podstawą. Podnoszone są zwykle tak, jak krzesła biurowe. Obrotowe siedzisko może ale nie musi mieć oparcia. Często wykonane jest z plastiku co podkreśla jego nowoczesny charakter.
- hokery w stylu loft i industrialnym – proste i minimalistyczne o surowym wyglądzie. Nogi metalowe czarne lub srebrne, chromowane. Siedzisko powinno być proste i bez tapicerki, najlepiej z ciemnego drewna.
- hokery bez oparcia – to nowoczesna wersja hokerów, która najbardziej przypomina te z restauracyjnych barów.
- hokery w stylu glamour – tapicerowane, eleganckie i okazałe krzesła. Zwykle posiadają oparcie, które tak jak i siedzisko jest pikowane. Popularne jest zastosowanie kryształowych guzików.
Drewniane hokery do klasycznych wnętrz
A czy w klasycznie urządzonej kuchni znajdzie się miejsce na hokery? Ależ tak! I będą one doskonałym akcentem przełamującym tradycyjne umeblowanie, a jednocześnie nie burzącym ogólnej stylistyki.
Przykładem takich hokerów są modele drewniane z oparciem w stylu klasycznych krzeseł. W tym wypadku oparcie jest znacznie niższe ale fason pozostaje taki sam. doskonale prezentują się one w odcieniach naturalnego drewna, choć białe hokery także będą wyglądały rewelacyjnie. Aby drewniane siedzisko było bardziej komfortowe, stosuje się poduszki dekoracyjne, wiązane do oparcia. Pełnią one funkcję zarówno praktyczną jak i ozdobną.