Hokery barowe kojarzą się głównie z pubami, klubami czy restauracjami. Jednak już dawno projektanci wprowadzili je do naszych domów i mieszkań i sprawdzają się one w nich znakomicie! Szczególnie teraz, kiedy panuje moda na otwarte kuchnie, połączone z jadalnią czy też z salonem. Wówczas wyspa kuchenna czy barek z hokerami są idealnym łącznikiem pomiędzy strefą kuchenną a gościnną. Ponadto hokery to po prostu bardzo praktyczne i oryginalne meble. Podpowiemy Ci jak je zaaranżować w Twoim domu!
Krzesło barowe nie tylko do baru
Restauracje, bary i puby – te miejsca kojarzą się nam z hokerami. Wysokie krzesło z niskim oparciem, lub w ogóle bez niego, to klasyczne wyposażenie barowych wnętrz. Służące do szybkiej konsumpcji, wypicia drinka czy małego espresso.
Odkąd w naszych domach i mieszkaniach otworzyliśmy kuchnię na resztę przestrzeni dziennej i pokochaliśmy wyspy kuchenne i barki, hokery wkroczyły również do naszej domowej przestrzeni. Z powodzeniem białe meble do kuchni znalazły dla siebie miejsce wśród klasycznego umeblowania polskich domów.
Krzesła barowe stawiamy bardzo chętnie przy kuchennych barkach i wyspach, które łączą się z salonem lub jadalnią. Dzięki temu domownicy mogą wspólnie spędzać czas jeszcze bliżej siebie. Możemy towarzyszyć osobie gotującej w kuchni a także zjeść coś na szybko, bez konieczności przesiadania się przy jadalnianym stole.
Barek lub wyspa kuchenna stanowią również pewnego rodzaju osłonę dla kuchni. Mimo jej otwarcia na salon, czasami wolimy aby pewne rzeczy zostały ukryte, np. najczęściej użytkowany blat czy zlew z suszarką na naczynia. Wyższy blat pozwala nam ukryć o nieco a jednocześnie podkreślą nowoczesny charakter kuchni.
Krzesła barowe a klasyczne krzesła jadalniane
Zasadniczo te dwa meble to ta sama kategoria. Klasyczne krzesła, znane nam od lat, posiadamy w kuchni i jadalni zaraz przy stole. Wysokość ich siedziska musi zapewnić na komfortowe siedzenia tak, aby nasze stopy opierały się o podłogę. Wysokie i dobrze wyprofiowane oparcie gwarantuje komfort siedzenie nawet przez długie godziny,
Krzesła barowe mają zupełnie inne zastosowanie. Nie stawiamy ich przy jadalnianym stole gdyż zwyczajnie są do niego za wysokie. Hokery posiadają wysokie nogi i wyżej umieszczone siedzisko tak, aby można było wygodnie jeść przy podwyższonym blacie. Na hokerach nie spędzamy dużo czasu dlatego oparcie może być niższe bez uszczerbku na komforcie naszych pleców. Ponadto niskie oparcie czyni wysoką konstrukcję znacznie stabilniejsza.
Hokery barowe mogą mieć klasyczne cztery nogi, jak zwykłe krzesło, lub jedną nogę z szeroką podstawą. Wówczas przypominają trochę fotele biurowe. Posiadają taki sam mechanizm regulacji poziomu wysokości, dzięki czemu można je dopasować do wysokości blatu. Najczęściej są to również hokery obrotowe, również działające na tej samej zasadzie co meble biurowe.
Hokery – rodzaje i style
Mnogość modeli hokerów barowych sprawia, że występują one z zasadzie w każdym stylu wnętrzarskim. Jakie hokery znajdziemy w ofercie producentów? Oto niektóre z nich:
- hokery nowoczesne plastikowe
- krzesła barowe w stylu loft
- krzesła hokery w stylu glamour
- drewniane hokery klasyczne
- stołki w stylu skandynawskim
- kubełkowe hokery tapicerowane
Nowoczesne hokery barowe
Nowoczesnych modeli hokerów barowych jest zdecydowanie więcej niż tych klasycznych. Jednym z najbardziej nowoczesnych odmian są krzesła plastikowe. Zwykle są to hokery obrotowe na jednej nodze z siedziskiem wykonanym z trwałego tworzywa sztucznego. Siedziska mogą być proste lub kubełkowe. Zwykle występują w różnych, intensywnych kolorach.
Styl loftowy wymaga naprawde stylowych mebli, któr podkreślą surowy charakter takiego wnętrza. Hokery pasujące do stylistyki industrialnej czy też loftowej powinny mieć metalowe nogi lub przynajmniej czarne drewniane. Dobrze wyglądają proste siedziska bez poduszek, ale bwa to niewygodne. W tej sytuacji mżna zdecydować się na skórzana tapicerkę.
Aby ekskluzywne nowoczesne meble do salonu, takie jak hokery barowe pasowały do stylistyki glamour, powinny być tapicerowane miękka i elegancką tkaniną. Materiały welurowe z połyskiem to jedna z najczęściej wybieranych tkanin w tym stylu. Efektowne przeszycia na siedzisku lub pikowania na oparciu podkreślą oryginalną stylistykę glamour.
Kubełkowe hokery tapicerowane to nowość wśród hokerów barowych. Są dużo bardziej okazale niż proste modele z niskim oparciem. Fasowny kubełkowe posiadają wysokie oparcia po bokach. Kształt ten jest bardzo popularny wśród krzeseł jadalnianych. Sprawdzi się także w formie wysokiego hokera, choć trudniej wsunąć go pod niektóre blaty.
Hokery barowe w klasycznej odsłonie
Klasyczne hokery barowe są najbardziej zbliżone wizualnie do tradycyjnych krzeseł. Mogą mieć nawet fason oparcia ten sam, co krzesła przy jadalnianym stole. Klasyczny design pasuje do tradycyjnego wystroju kuchni, w której dominują ciepłe i przytulne barwy oraz sporo drewnianych akcentów.
Ciekawym dodatkiem do klasycznych hokerów są dekoracyjne poduszki na siedzisko. Dla większego komfortu można je przywiązać do oparcia doszytymi do poduszek troczkami. Dzięki temu poduszka nie będzie się zsuwać, przez co użytkowanie hokera będzie bezpieczniejsze, szczególnie dla dzieci.
Poduszki do drewnianych krzeseł mogą być zarówno jednokolorowe jak i wzorzyste. Do wystroju klasycznej kuchni z pewnością będą pasowały barwne motywy florystyczne.
Do klasycznych modeli należą także proste hokery – stołki bez oparcia. One najbardziej przypominają te tradycyjne krzesełka przy restauracyjnych barach.
Tanie hokery barowe – kupuj z drugiej ręki i naprawiaj!
Jeśli masz możliwość odkupienia od kogoś hokerów i poddania ich renowacji to świetnie! Hokery z racji swojej dość prostej konstrukcji nie są trudne do naprawy. Pomalowanie konstrukcji drewnianej nie powinno sprawiać żadnego problemu. Z kolei tapicerowane siedzisko można naprawić samodzielnie lub przy pomocy doświadczonego tapicera. Własnoręczna wymiana tapicerki w przypadku tak prostych elementów jak siedzisko krzesła nie jest trudne. Niezbędne będzie jednak pistolet tapicerski na zszywki oraz odpowiednia tkanina.