Stół z odpowiednio dobranymi krzesłami jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Dzięki takiemu zestawowi mebli możemy spożywać posiłki wspólnie z rodziną i zaproszonymi gośćmi oraz przeprowadzać długie rozmowy. Jadalniany stół z kompletem krzeseł zajmuje sporo miejsca i skupia na sobie uwagę. Ważne zatem, aby pasował swoją stylistyką do wnętrza, był wygodny w użytkowaniu oraz swobodnie mieścił się w pokoju. Istotna jest nie tylko ilość krzeseł, ale również ich kształt, wysokość oparć czy materiał, z którego zostały wykonane. Sklepy meblowe bardzo często oferują gotowe zestawy stołu połączonego z krzesłami. Mimo to, samodzielne wybranie krzeseł daje więcej ciekawych możliwości. Dzięki niemu zdecydujemy się na rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym gustom. Wybierając krzesła do jadalni, kuchni czy salonu należy kierować się kilkoma prostymi zasadami.
Rozmiar ma znaczenie
Najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest wielkość pomieszczenia, w którym stanie stół z krzesłami. Jeśli wybieramy meble włoskie klasyczne do jadalni lub przestronnego salonu, możemy pozwolić sobie na duży stół i krzesła z wysokim oparciem, a nawet podłokietnikami. Bez problemu znajdą tu miejsce solidne, ciężkie modele. Przy dużym stole nie ma potrzeby manewrowania nimi, a z pewnością będą wygodniejsze i bardziej stabilne. W mniejszym wnętrzu świetnie sprawdzi się niewielki stół rozkładany. Na co dzień można przy nim ustawić 4 lub 6 krzeseł, a w razie potrzeby rozłożyć blat i dostawić dodatkowe egzemplarze. Ogranicza nas tylko metraż pokoju. Ważne, aby meble były lekkie, dzięki czemu łatwiej będzie je przenosić. Natomiast ich oparcia powinny być niskie, co sprawi że zajmą optycznie mniej miejsca. Nie może się to jednak odbywać kosztem ich najważniejszej cechy, czyli stabilności. Pamiętajmy również o tym, że kwadratowy i okrągły stół, choć są niezwykle stylowe, mieszczą zazwyczaj od 4 do 6 krzeseł. Natomiast jeśli chodzi o stoły prostokątne, to są one przeznaczone również dla dużej ilości użytkowników i idealnie sprawdzą się przy organizacji rodzinnych uroczystości.
Wymiary krzeseł
Wybór krzeseł na rynku meblarskim jest ogromny. Różnią się one między sobą wieloma elementami. Jednym z nich jest oparcie krzesła. Może być ono wysokie lub niskie. To pierwsze, dedykowane jest większym wnętrzom urządzonym w eleganckim, nieco formalnym stylu. Ponadto, krzesła z wysokim oparciem zajmują optycznie więcej miejsca. Natomiast druga opcja sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu oraz jak krzesła biurowe. Niskie oparcia tworzą bardziej swobodną atmosferę oraz świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Krzesła możemy również zróżnicować ze względu na szerokość siedziska. Optymalną szerokością jest 50 – 55 cm, ale zdarzają się modele szersze i węższe. Nie zapominajmy również o tym, aby zachować przestrzeń między krzesłami. Powinna ona wynosić minimum 15 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy uczucia ścisku przy stole i stykania się łokciami przez użytkowników. Kolejną ważną kwestią jest wysokość siedziska. Aby swobodnie usiąść, powinno się ono znajdować około 50 cm nad ziemią i 30 cm poniżej blatu stołu. Jeśli chodzi o zalecaną przestrzeń między oparciem a ścianą lub innymi meblami, to powinna ona wynosić minimum 95 cm. Jeśli zdecydujemy się na specjalne modele z podłokietnikami, należy pamiętać, że potrzebują one nieco więcej miejsca.
Krzesła w każdym stylu
Krzesła mogą być plastikowe, metalowe, drewniane czy rattanowe. Mogą być surowym, nowoczesnym meblem lub być obite w rozmaite tapicerki. Jednak najważniejszym wyznacznikiem idealnie dobranych krzeseł jest fakt, że tworzą spójną całość wraz ze stołem. Zatem należy pilnować tego, aby były zachowane w tym samym stylu wnętrzarskim. Nie muszą one jednak wszystkie wyglądać tak samo. Nowym trendem wnętrzarskim jest dobieranie różnych krzeseł do jednego stołu. Nie ma tu jednak miejsca na przypadkowość. Najlepiej zdecydować się na jedną z dwóch opcji – krzesła w tym samym kolorze, lecz różnych kształtach albo takie same krzesła, ale w różnych kolorach tapicerki. Nie należy mieszać również materiałów z jakich zostały wykonane. Jeśli decydujemy się na krzesła drewniane, to nie mogą się pojawić wśród nich modele metalowe. Przy stylach wnętrzarskich, które bazują na meblach z odzysku jest to rozwiązanie idealne, ponieważ nawet jeśli nie uda nam się zdobyć całego kompletu takich samych krzeseł, można zdecydować się na uzupełnienie kolekcji innymi krzesłami. Stół i krzesła powinny również współgrać z wystrojem całego pomieszczenia. Jeśli decydujemy się na jadalnię w stylu rustykalnym, należy umieścić w niej meble drewniane z rzeźbionymi lub giętymi nogami. Nowoczesne wnętrza lubią minimalistyczne rozwiązania, a zatem proste w formie krzesła na drewnianych nogach z siedziskiem z tworzywa sztucznego lub ekoskóry. Dzięki ich łatwości w czyszczeniu, sprawdzą się również jako kuchenne krzesła. Jeżeli marzy nam się salon w stylu loftowym, można postawić na krzesła metalowe z miękką tapicerką, natomiast w ogrodzie, na tarasie królują między innymi lekkie meble rattanowe czy wiklinowe. Sprawdź również meble narożne do kuchni.