Jak odnowić meblościankę z czasów PRL? Nasze porady i wskazówki

Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że moda zatacza koło. Trendy wnętrzarskie już od pewnego czasu celują w stylistykę retro i vintage. Stawia się na minimalizm i prostotę oraz solidne materiały. A trwałości z pewnością nie można odmówić wielu meblościankom z epoki PRL. Dziś na aukcjach internetowych można znaleźć mnóstwo takich mebli. Wbrew pozorom odnawianie mebli na wysoki połysk nie jest takie trudne. natomiast efekt końcowy może zwalić z nóg! Przeczytaj jak to zrobić krok po kroku.

Meblościanka PRL – relikt przeszłości czy mebel vintage?

Meble stylizowane do salonu – np. meble z PRL przez długi czas kojarzyły się z kiczem i niedostatkiem minionej epoki. Ciężkie, masywne, nijakie… Dodatkowo w każdym domu takie same. Kiedy nastała moda na minimalistyczne i lekkie w swej formie nowoczesne meble do salonu, popularne niegdyś meblościanki odeszły w zapomnienie. Segmentowe meble zamieniliśmy na wolnostojące komody i witryny. Telewizor początkowo zajmował miejsce na nowoczesnych, szklanych stolikach a później na szafkach RTV. Ale moda zmienną jest i lubi zataczać koło. Dlatego dziś patrzymy łaskawszym okiem na meble epoki PRL.

Obecnie króluje moda na wystrój w stylu vintage. Co ciekawe, nie musi on dotyczyć całości wyposażenia domu czy nawet pomieszczenia. możemy śmiało bawić się trendami i mieszać style. Nowoczesny stół i fotele retro? Prosze bardzo! Komoda po babci a w pobliżu barowe hokery? Dlaczego nie? Takie podejście do tematu aranżacji wnętrz zdecydowanie ułatwia wprowadzanie odważniejszych akcentów do naszych mieszkań. Możemy stopniowo dozować sobie elementy vintage i na bieżąco sprawdzać jak się w tym odnajdujemy. Wszak to my decydujemy jaki styl ma nasza przestrzeń a nie moda dyktowana przez media. Jeśli zastanawiasz się jak przerobić meble na styl vintage. Czytaj dalej.

Popularne stało się również odnawianie mebli na wysoki połysk, czyli takich pochodzących z czasów PRL. Przerabianie mebli idzie w parze z ruchem “zero waste”. Po co napędzać konsumpcjonizm skoro piękne meble mamy już w swoich rękach. wystarczy je tylko dopieścić… 

Metamorfoza meblościanki z PRL – jak zacząć?

Na początku warto zastanowić do jakiego stopnia chcemy zmodyfikować meblościankę. Czy zależy nam na zachowaniu oryginalnej formy czy zdecydujemy się na zmianę układu szafek? Może się okazać, że mebel jest za duży i nie zmieści nam się na ścianie. Wówczas warto przemyśleć inny układ poszczególnych elementów lub wykorzystanie tylko ich części.

Jednym z ciekawych sposobów na zmianę wyglądu meblościanki jest pozbycie się części frontów. Dzięki otwartym półkom mebel zyskuje lekkość i nowoczesny wyraz. Podobny efekt uzyskamy wymieniając półki  płyty na szklane.

Kiedy wiemy już jaki efekt chcemy uzyskać należy przygotować sobie niezbędne narzędzia i produkty. Warto wcześniej poczytać nieco o sposobach renowacji mebli, szczególnie jeśli to nasz pierwszy raz. Szczególnie oczyszczanie meblościanki za pomocą szlifierki wymaga sporych umiejętności. Ich brak może skutkować uszkodzeniem drewna znajdującego się pod lakierem. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu lub umiejętności, lepiej zlecić to fachowcom.

Warto zaopatrzyć się równeiż w specjalną masę, która wypełnimy ewentualne ubytki po szlifowaniu. No i oczywiście rzecz najważniejsza czyli farba! Wybierzmy produkt przeznaczony do malowania drewna. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie wosku lub lakieru.

Jak odnowić meblościankę PRL – oczyszczanie

Oczyszczanie meblościanki polega na zdjęciu warstwy niezwykle twardego lakieru, którym kiedyś pokrywano meble. Po rozkręceniu wszystkich elementów można zabrać się do szlifowania papierem ściernym lub szlifierką. Ta druga metoda będzie oczywiście dużo szybsza ale wymaga znacznej ostrożności.

Na rynku dostępne są również preparaty, które rozpuszczą błyszczącą powłokę. Resztki łatwo usuniemy szpachelką. 

Podgrzanie lakieru opalarka również wymaga dużej precyzji ale dzięki niemu efekt uzyskamy najszybciej.

Podczas oczyszczania powierzchni należy uważać, aby nie uszkodzić forniru gdyż to on odpowiada za piękny wygląd mebli z lat PRL.

Jak odnowić meblościankę PRL – naprawa

Jeśli podczas czyszczenia zdarzy nam się uszkodzić mebel, lub zauważymy stare ubytki, możemy je z powodzeniem zastosować specjalną masą. Szpachla jest bardzo plastyczna i dobrze łączy się z drewnem. Bez trudu wypełnimy nią zakamarki, dziurki i rysy.

Kiedy masa szpachlowa wyschnie i stwardnieje całość należy jeszcze raz wyszlifować. Teraz można już użyć delikatniejszego papieru ściernego i zrobić to ręcznie.

Jak odnowić meblościankę PRL – malowanie

Tutaj wiele zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeśli marzy nam się totalna metamorfoza meblościanki PRL to zastosujemy kryjące farby do drewna i płyt meblowych. Szeroka gama kolorystyczna sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Odważniejsi mogą pokusić się o wersję “multikolor”.

Jeśli zależy nam na zachowaniu oryginalnego wyglądu forniru, zastosujmy olej,  lakier lub wosk. Największy połysk uzyskamy oczywiście malując meblościankę lakierem. wosk pięknie ją wygładzi, zaś olej zaimpreguje i nada jej prostego, surowego charakteru.

Pamiętaj o detalach!

Malowanie to nie wszystko! Metamorfoza meblościanki PRL może uwzględniać również zmianę okuć na bardziej dekoracyjne lub wymianę gałek i uchwytów szafek. Wspomniana wcześniej wymiana półek na szklane również zmieni charakter mebla. Nowoczesnego wyrazu nada meblościance oświetlenie LED, które podkreśla szklane elementy.

Sprawdź również nowoczesne meblościanki.