Fotel, zaraz obok wygodnej sofy czy narożnika, jest niezbędnym meblem do wypoczynku po długim dniu. Pozwala rozluźnić się wszystkim mięśniom i wspomaga regenerację obciążonego kręgosłupa. Ważne jest, aby posiadał miękkie siedzisko, stabilne oparcie oraz odpowiednią wielkość i kształt. Wygodny fotel wypoczynkowy do salonu, oprócz swojej praktycznej funkcji, powinien być również znaczącym elementem wystroju wnętrza. Meble designerskie dzięki swojemu unikatowe wyglądowi, są same w sobie elementem dekoracyjnym. Decydując się na bardziej klasyczne rozwiązania, można pomyśleć o ciekawej tapicerce lub nietuzinkowym podnóżku.
Idealne wymiary fotela
Na rynku meblowym występują fotele o zróżnicowanych rozmiarach i kształtach – np. bardzo modne fotele uszaki. Mogą to być meble z głębokim, rozłożystym siedziskiem, ale nie brakuje również małych, nowoczesnych modeli, bardziej oszczędnych w formie. Jak zatem wybrać odpowiedni fotel wypoczynkowy? Przede wszystkim musi być on wygodny, a ponieważ każdy z nas jest inny i posiada inne potrzeby, najlepiej jest “przymierzyć” dany fotel. Warto usiąść na wybranym siedzisku i sprawdzić czy odpowiada nam miękkość wypełnienia. Następnie należy sprawdzić wysokość i kąt nachylenia oparcia. Jego optymalna długość to 70 cm. Razem z oparciem, powinniśmy od razu sprawdzić wymiary siedziska. Najważniejsza jest jego głębokość i nie powinna być ona krótsza niż 40 cm, a najlepiej jeśli wynosi od 50 do 60 cm. Co zaś tyczy się szerokości fotela, powinna ona wynosić 50 cm. Takie wymiary fotela sprawiają, że ciało układa się naturalnie w odpowiedniej pozycji, a codzienne użytkowanie staje się prawdziwą przyjemnością.
Rodzaje foteli
Pierwszym, a zarazem najpopularniejszym rodzajem fotela jest uszak. Został zaprojektowany w 1600 roku w Wielkiej Brytanii. Jego kształt jest nieprzypadkowy, ponieważ angielska pogoda nie rozpieszczała ludzi i zaczęli się oni zastanawiać jaki mebel chroniłby przed zimnem i przeciągami. Z odpowiedzią przyszedł fotel uszak. Jego kształt, a szczególnie górna część oparcia, otula użytkownika. Boczne elementy mebla są nieco wywinięte do środka, dzięki czemu chronią głowę przed zimnymi powiewami. Specyficzny kształt kojarzy się Anglikom ze skrzydłami, stąd oryginalna nazwa brzmi “wingback chair”. Polacy natomiast dostrzegli w nim uszy i nazwali mebel uszakiem. Kolejny, dość popularny rodzaj siedziska to fotel bujany. Bardzo często spotyka się modele wiklinowe lub drewniane, ale wiele z nich jest również tapicerowanych. Dzięki nogom w kształcie łódki, mebel ten bez większego wysiłku buja się w przód i tył. Bujany fotel to niezwykle relaksujące rozwiązanie, nie tylko dla starszych osób, ale tak naprawdę dla każdego kto ma na nie ochotę. W zależności od jego kształtu czy rodzaju tapicerki, dopasuje się do każdego wnętrza i preferencji domowników. Jest to również idealny fotel do karmienia piersią. Miarowe kołysanie relaksuje mamę wraz z maluszkiem. Jeśli posiadacie mało miejsca na szezlong w salonie, świetnie sprawdzi się fotel rozkładany. Za pomocą jednej dźwigni można pochylić oparcie i wysunąć dolną część mebla tworząc podnóżek. Istnieją również modele z dodatkową funkcją spania. Rozkładany fotel jest bardzo wygodnym, tapicerowanym meblem z miękkim siedziskiem. Jest to rewelacyjny mebel z przeznaczeniem do odpoczynku w przytulnym salonie. Można na nim spokojnie poczytać książkę lub oglądać telewizję, niczym Chandler i Joey w serialu “Przyjaciele”. A może macie ochotę na wyższy poziom relaksu, oderwanie się od ziemi i bujanie w obłokach? Takie rozwiązanie gwarantują meble ogrodowe vintage, takie jak fotel brazylijski. Jest to rodzaj hamaka czy nawet bardziej huśtawki, specjalnie przystosowany do siedzenia. Wykonany jest ze sznurka lub wytrzymałego materiału, jego konstrukcja opiera się na poprzecznym łączniku i zawieszony jest na jednej linie. Można go zamontować w domu lub na tarasie. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu boho oraz wprowadzi klimat wakacji do naszego domu. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie w Polsce, warto zatem się nad nim zastanowić.
Fotel z podnóżkiem
Aby zapewnić komfort nie tylko plecom, ale i nogom warto pomyśleć o podnóżku. Do wyboru mamy dwie opcje. Pierwszą z nich jest fotel z podnóżkiem, który jest po prostu wydłużeniem siedziska. Zazwyczaj za pomocą specjalnej dźwigni rozkłada się mebel i ukazuje się nam ukryta opcja. Drugim rozwiązaniem jest zakup osobnego podnóżka. Ma on często formę małego pufa lub stołka z tapicerowanym siedziskiem. Można zakupić go zupełnie osobno lub wybrać w zestawie z fotelem. Nie musi być on w tym samym kolorze. Ważne tylko, aby jego wygląd znajdował się w tej samej stylistyce, a kolorystyka lub wzory nawiązywały do pozostałych mebli w pomieszczeniu. Na rynku meblowym dostępnych jest wiele kształtów, kolorów, wzorów i form. Wszystko zależy od gustu użytkowników. Jeśli wybierzemy podnóżek z płaską powierzchnią, może on nawet służyć jako mały stoliczek pod tacę z napojami i przekąskami. Jest to często zapominany, ale niezwykle przydatny element wyposażenia wypoczynku do salonu. Sprawdź również meble wiszące do salonu.