Krzesła do jadalni, salonu lub kuchni – jakie wybrać?

Jakie muszą być idealne krzesła? Przede wszystkim dobrane pod kątem stylu i kolorystyki dominującej w mieszkaniu. Krzesła są często wisienką na torcie w aranżacji jadalni czy salonu. Wybierając odpowiednie wzory i modele należy uwzględnić również ilość i wiek domowników, obecność zwierząt, częstotliwość użytkowania krzeseł. Te wszystki z pozoru nieważne kwestie, w praktyce okazują się szalenie istotne. W tym artykule postaramy się zaprezentować najbardziej popularne rodzaje krzeseł zarówno do salonu jak i kuchni czy jadalni. Odpowiemy dla kogo będa one idelanym wyborem a kto powinien rozważyć coś innego.

Jak wybrać idealne krzesło do jadalni i kuchni?

Kuchnia i jadalnia to zwykle serca domów. Miejsca spotkań przy stole całej rodziny. W zależności od rodzinnych tradycji i nawyków główne miejsce posiłków może znajdować się właśnie w kuchni lub jadalni. Tam stoi zwykle stół i krzesła.

Meble kuchenne rustykalne, takie jak krzesła do kuchni powinny pasować zarówno do stołu jak i całej zabudowy kuchennej. Mowa tu zarówno o stylu jak i kolorystyce. Najczęściej wybieranym rodzajem krzeseł kuchennych są krzesła drewniane. To najbardziej klasyczna wersja nawiązująca do dawnych taboretów, które królowały w polskich kuchniach. Krzesła kuchenne z drewna mają to do siebie, że łatwo je wyczyścić, nie posiadają też tapicerki, która pochłaniały zapachy gotowanych potraw.

Krzesła do jadalni częściej są tapicerowane. Ma to związek z tym, że jadalnia coraz częściej jest połączona z salonem i to te dwa pomieszczenia powinny być spójnie urządzone. Jednak i tutaj wszystko zależy od tego, do którego pomieszczenia jeśli jest bliżej. Jeśli jadalnia jest przedłużeniem kuchni to wybierajmy raczej krzesła zbliżone do kuchennych.

Krzesła do salonu – modele i kolory

Nowoczesne meble do salonu na wysoki połysk – np. stół i krzesła do salonu kupujemy wtedy, gdy pomieszczenie to jest jednocześnie jadalnią. Taki zabieg jest ostatnio niezwykle popularny za sprawą mody na otwarta przestrzeń. Zarówno kuchni jak i salon oraz jadalnia mieszczą się na jednej, dużej przestrzeni. Taki układ sprawia, że wnętrze jest bardziej przestronne i widne. Może jednak utrudnia aranżację ponieważ musi ona łączyć wymagania i cechy trzech pomieszczeń.

Z racji wypoczynkowego charakteru salonu krzesła tapicerowane są częstym wyborem. Zwykle stosuje się tapicerkę z tkaniny identycznej jak na kanapie i fotelach. To podkreśla jedność wystroju. Ponadto np. welurowe krzesła dodają ciepłego wyrazu i przytulności. Szare tapicerowane krzesła z kolei niosą w sobie nowoczesny powiew.

Krzesła do salonu powinny mieć tapicerkę dobraną także do materiału na zasłonach. Szczególnie jeśli posiadamy cięższą, wyrazistą oprawę okna. Wówczas materiały te są bardzo zbliżone do tkanin tapicerskich i takie połączenie prezentuje się bardzo elegancko.

Krzesła tapicerowane

Krzesła tapicerowane cechuje pewna elegancja a także przytulność. Lubimy otaczać się tkaninami,szczególnie w salonie, w którym z reguły odpoczywamy. Krzesła fotelowe, czyli modele o zabudowanych bokach są idealnym materiałem na to, aby zaszaleć z tapicerką.

A tu możliwości jest wiele! Tkaniny tapicerskie znajdziemy w najróżniejszych kolorach i fakturach. Fani wzorów, tłoczeń i printów także znajdą coś dla siebie. Za sprawą odpowiednio dobranej tapicerki możemy określić stylistykę krzesł. Stonowane materiały o gładkiej fakturze podkreślą elegancki styl mebli. Mocne kolory lub wyraziste pikowania sprawią, że design krzeseł zostanie mocniej wyeksponowany. 

Krzesła nowoczesne lub w stylu glamour dzięki odpowiedniej tapicerce podkreślają ogólną stylistykę naszego salonu. Jeśli wolimy styl minimalistyczny to wybrzmi on doskonale dzięki tapicerowanym krzesłom skandynawskim o prostej formie i stonowanej kolorystyce.

Krzesła drewniane

Drewniane krzesła to klasyka gatunku. Proste, minimalistyczne i zawsze modne krzesła pasują do tradycyjnych kuchni. Ich zaletą jest przede wszystkim szlachetny wygląd. Poza tym liczą się też walory praktyczne: łatwość czyszczenia, nie pochłanianie zapachów, trwałość.

Krzesła epoki PRL to między innymi właśnie drewniane krzesła kuchenne. Dziś często w odświeżonej formie, nadal goszczą w sercach naszych domów. Czasem posiadają elementy tapicerowane, np. na siedzisku lub oparciu. Częściej jednak wybieramy samo drewno a w ramach dekoracji oraz większej wygody dodajemy ozdobne poduszki na siedzisko.

Krzesła drewniane mogą przybierać różne kolory, co również wpływa na ich stylistykę. Białe krzesła są obecnie bardzo popularne, wprowadzają do wnętrza porządek i elegancję. Stonowane odcienie drewna takie jak buk czy kolor sonoma także wpisują się w trendy.

W ostatnim czasie wracają do łask również taborety drewniane. Niskie klasyczne stawiane są przy kuchennym stole jak dawniej. Z kolei nowoczesne, na wysokich nogach zastępują krzesła barowe.

Krzesła metalowe

We wnętrzach urządzonych bardziej surowo idealnie prezentują się krzesła loft. Metalowe krzesła mogą występować bez dodatków, jak również z elementami tapicerki, która ma za zadanie podnosić komfort użytkowania.

Modele takie, w bardziej klasycznej formie, jeszcze niedawno były popularnym widokiem w polskich kuchniach. Posiadały różnego kształtu oparcia – od prostkanych po zaokrąglone. Siedziska bywały zwykle obite ekoskórą dla łatwego czyszczenia.

Co jeszcze mówią trendy?

Wraz z szybko zmieniającymi się trendami wnętrzarskimi, moda na krzesła także ewoluuje. Co jeszcze jest obecnie modne? Przede wszystkim krzesła rattanowe, które doskonale wpisują się w stylistykę boho. 

Ponadto w mieszkaniach w bardzo nowoczesnym stylu można znaleźć krzesła przezroczyste, które nadają wnętrzu niebanalnego wyglądu.