Łóżka kontynentalne – wady i zalety tych popularnych modeli

Łóżko kontynentalne 160×200 to jeden z najchętniej kupowanych modeli łóżek sypialnianych. Popularna jest zarówno taka właśnie wielkość łóżka, którą wielu uważa za optymalną dla dwóch osób, jak i sam typ mebla. Łóżka kontynentalne z pojemnikiem początkowo funkcjonowały głównie w branży hotelowej. Jednak z czasem ten niezwykle komfortowy rodzaj łóżek zyskał na tyle dużą popularność, że klienci zapragnęli mieć je we własnych sypialniach. Co to jest łóżko kontynentalne? W tym artykule odpowiemy na to pytanie i przedstawimy jego plusy i minus.

Łóżka kontynentalne – co to znaczy?

Nowoczesne łóżka kontynentalne to charakterystyczne modele łóżek tapicerowanych. Ich podstawową cechą jest specjalna konstrukcja składająca się z kilku warstw. Na samym spodzie jest skrzynia, która zwykle pełni rolę pojemnika na pościel. Często jej wnętrze jest wyściełane czarnym wigofilem, czasami jednak zostawia się surowe płyty. Dostęp do skrzyni jest zwykle od boku łóżka, poprzez podniesienie siedziska. Otwieranie pojemników ułatwiają podnośniki gazowe, dzięki czemu nie wymaga to użycia dużej siły. Łóżka kontynentalne z pojemnikiem są niezwykle cenione właśnie za ich funkcjonalność w codziennym użytkowaniu.

Następnie znajduje się materac nawierzchniowy, zwany też materacem głównym. To sprężynowy materac oparty na bonellu lub na sprężynach kieszeniowych. Istotne jest to, że materac ten nie ma klasycznego pokrowca ale posiada tapicerkę identyczną jak na skrzyni czy zagłowiu. Dzięki temu całość łóżka, nawet bez pościeli jest bardzo dekoracyjna.

Na górze nakładany jest materac nawierzchniowy z cienkiej, termoelastycznej pianki. Posiada on klasyczny pokrowiec na zamek, dzięki czemu łatwo można go wyprać. Służy on ochronie materacy głównych jak również niwelowaniu szczeliny pomiędzy dwiema połówkami łóżka. Łóżko dwuosobowe składa się bowiem z dwóch łóżek kontynentalnych pojedynczych łączonych specjalnymi szczepami tapicerskimi.

Wykończeniem łóżka jest dekoracyjny, tapicerowany zagłówek, który zwykle w podwójnych łóżkach występuje na całej ich szerokości. Łóżka kontynentalne nie mają już dodatkowego wykończenia “w nogach”, tak jak to ma miejsce w przypadku zwykłych łóżek tapicerowanych.

Łóżko kontynentalne czy zwykłe?

Co to znaczy – łóżko kontynentalne? Chodzi tutaj głównie o jego konstrukcję i kluczową różnicą pomiędzy takim modelem łóżka a zwykłym jest zintegrowany materac. 

Chcąc odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zacząć od tego, czy posiadamy już dobrej jakości materac i czy chcemy go zachować. W przypadku łóżek kontynentalnych nie mamy możliwości wymiany materacy na inne. Ponadto posiadając jeden duży, klasyczny materac, nie wykorzystamy go w łóżku składającym się z dwóch wąskich.

Jeśli więc jesteśmy zadowoleni z naszego materaca to lepiej zastanowić się nad wymianą samej ramy łóżka. Do wyboru mamy łóżka drewniane, z płyty oraz tapicerowane. 

Jeżeli nie posiadamy solidnego materaca a chcemy wymienić łóżko na nowe, to kontynentalne łóżko sypialniane będzie strzałem w dziesiątkę. Model ten ma szereg zalet, dzięki którym ma przewagę nad zwykłymi łóżkami. Jakie to zalety?

  • stabilna konstrukcja
  • zintegrowane materace
  • wysokość materaca
  • dekoracyjny zagłówek
  • szeroki wybór kolorystyczny

Zalety łóżek kontynentalnych

Łóżka kontynentalne to meble ciężkie i masywne, dzięki czemu ich konstrukcja jest niezwykle stabilna. W przeciwieństwie do lekkich łóżek na cienkich nogach, ten osadzony na niskich, grubych nóżkach mebel nie będzie się rozjeżdżał przy każdym ruchu.

Materace, które wchodzą w skład konstrukcji łóżka są skrojone na miarę każdej wielkości mebla. Dlatego możemy mieć pewność, że będą one idealnie dopasowane do łóżka. Ponadto łóżka kontynentalne słyną z wygodnych i trwałych materacy, które doskonale wpływają na kręgosłup podczas snu. W zależności od preferencji oraz dostępnego budżetu możemy wybrać dwie opcje. Tańszą – na sprężynie bonellowej oraz droższą – na sprężynach kieszeniowych.

Podstawową cechą charakterystyczna dla tego rodzaju łóżek jest wysokość osadzenia materaca. Zwykle jest to około 60 cm od podłogi. Taka wysokość pozwala komfortowo siadać i schodzić z łóżka. To bardzo wazne szczegolnie dla kobiet w zaawansowanej ciąży alo osób z chorym kręgosłupem. Możliwość siadania na brzegu łóżka, gdzie nogi zginają się pod kątem 90 stopni bardzo ułatwia schodzenie z materaca.

Tapicerowany, dekoracyjny zagłówek jest tak naprawde największą ozdobą łóżka. Po nakryciu mebla pościelą  widać głównie zagłowie, dlatego producenci prześcigają się w wymyślaniu i projektowaniu coraz to ciekawszych wzorów. Zagłówki mogą być pikowane przeszywane lub składać się z osobnych paneli tapicerowanych o różnych kształtach.

Łóżka kontynentalne jako meble tapicerowane łatwo można dopasować do naszego wnętrza. Ilość faktur i kolorów tkanin potrafi przyprawić o zawrót głowy!

Wady łóżek kontynentalnych

Zasadniczo łóżka kontynentalne nie posiadają jakiś obiektywnych wad. Ich konstrukcja zwykle wpływa na pozytywny odbiór mebla a minusy wynikają raczej z indywidualnych upodobań klientów. Dla niektórych osób łóżka kontynentalne mogą być zbyt masywne i ciężkie. Rzeczywiście w małej sypialni mogą być zbyt przytłaczające. Wysokość siedziska również może stanowić problem, szczególnie dla osób niższych ale są to raczej subiektywne odczucia. 

Za bardziej mierzalne minusy można uznać fakt, że materac główny nie posiada zdejmowanego pokrowca.. To rzeczywiscie moze być problem, ponieważ nie możemy go zdjąć i wyprać w pralce. Dla zachowania większej higieny poleca się więc stosowanie topperów, czyli cienkich materacy nawierzchniowych. W przypadku tańszych łóżek, topper należy jednak dokupić za dodatkową opłata.

Łóżka kontynentalne składa się z dwóch części szczepionych razem. Wynikająca z tego faktu przerwa między dwoma materacami również może stanowić dla niektórych osób źródło dyskomfortu. Wspomniany już wyżej topper służy także do wyrównania powierzchni spania. 

Rozmiary łóżek kontynentalnych

Najpopularniejsze wielkości łóżek dla dwóch osób to łóżka kontynentalne 160×200 oraz 180×200. Są to szerokości wystarczające do komfortowego snu dwóch dorosłych osób. Dla klientów lubiących więcej przestrzeni producenci oferują łóżko kontynentalne 200×200. Na takim łóżku nie sposób już się nie mieścić.

Łóżka kontynentalne 140×200 będzie dla dwóch dorosłych osób już nieco mniej komfortowe ale nadal jest możliwy wyspanie się na takim meblu. Taka szerokość ędzie z kolei bardzo wygodna dla jednej osoby. Podobnie jak wymiar łóżka 120×200, który często wybierany jest dla nastolatków.

Łóżko kontynentalne pojedyncze 90×200 to typowe jednoosobowe łóżko dla dziecka czy osoby dorosłej. Z takich dwóch części składa się mebel 180×200. Rozmiar ten jest najczęściej wybierany do hoteli, ponieważ gwarantuje wystarczającą ilość miejsca dla jednej osoby a po połączeniu dwóch otrzymamy bardzo komfortowe miejsce do spania dla dwóch osób.

 Łóżka kontynentalne – opinie

Łóżka kontynentalne mają w przeważającej części bardzo pozytywne opinie wśród klientów i użytkowników. Cenią je sobie zarówno hotelarze i właściciele pensjonatów, jak i prywatni odbiorcy. Decydując się na zakup warto wziąć pod uwagę opisane tutaj wady i zalety produktu jak i właśnie opinie klientów, którzy już posiadają takie meble i mogą sporo o nich powiedzieć.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy z nas ma inne potrzeby i gusta. Jeśli wizualnie podobają nam się łóżka kontynentalne to lepiej skupić się na opiniach o ich funkcjonalności niż cudzych wrażeniach estetycznych. Sprawdź również zestaw mebli do sypialni oraz meble łazienkowe nowoczesne.