Umeblowanie w pokoju nastolatka pełni niezwykle ważną rolę. Poza oczywistymi aspektami funkcjonalności powinno być jak najbardziej spójne z gustem i oczekiwaniami młodego człowieka. Na rynku znajdziemy różnorodne modele łóżek i czasami trudno zdecydować, które będzie najlepsze, a jest to przecież zakup na kilka lat a nie na jeden sezon. Jeśli i was czeka w najbliższym czasie zakup nowego łóżka do pokoju młodzieżowego to zapraszamy do lektury. Poznajcie razem z nami ofertę łóżek i ich najważniejsze cechy.
Młodzieżowe łóżka- rozkładane czy zwykłe?
Na rynku meblowym znajdziemy najróżniejsze modele łóżek młodzieżowych. W zależności od potrzeb możemy wybrać zarówno łóżka pojedyncze jak i podwójne. Mogą to być klasyczne łóżka lub rozkładane kanapy. To jaki mebel ostatecznie wybierzemy zależy przede wszystkim od metrażu pokoju i ilości dzieci w nim zamieszkujących. Warto również zapytać o zdanie nastolatka, który będzie korzystał z łóżka. Z pewnością ma sprecyzowane oczekiwania co do mebli we własnym pokoju.
Meble młodzieżowe, takie jak rozkładane łóżka młodzieżowe to zwykle nieduże sofy lub kanapy. Zaletą takiego mebla jest jego wielofunkcyjność. Nastolatkowie z pewnością docenią fakt, że po złożeniu otrzymają wygodną kanapę do spotkań z przyjaciółmi. Konieczność codziennego rozkładanie i ścielenia łóżka może już niestety nie wszystkim przypaść do gustu. Jest to jednak korzystne rozwiązanie w mniejszych pokojach. Rozkładane łóżko dwuosobowe powoli również na przenocowanie w pokoju koleżanek.
Zwykłe, klasyczne łóżka młodzieżowe pojedyncze to najczęściej wybierany model. Zaletą jest niewątpliwie duży wybór modeli i kolorów a także funkcjonalność takiego rozwiązania. Nie trzeba też codziennie chować pościeli i składać łóżka. Mebel dla nastolatka warto wybrać w nieco szerszym rozmiarze niż dla młodszego dziecka. Łóżko młodzieżowe 120×200 to najpopularniejszy wybór. Taka szerokość zapewni komfortowy wypoczynek i gwarantuje, że dziecko nie wyrośnie z niego za rok czy dwa.
Rodzaje nowoczesnych łóżek dla młodzieży
Dokonując przeglądu dostępnych na rynku łóżek młodzieżowych możemy dostrzec, że modele te nie różnią się znacznie od klasycznych łóżek dla dorosłych. Wzornictwo i użyte materiały są w zasadzie takie same, różnica wynika zwykle z wymiarów. Najczęściej łóżko młodzieżowe ma od 90 cm do 120 cm szerokości. Meble dębowe klasyczne, takie jak łóżka młodzieżowe 140×200 również się zdarzają, ale zdecydowanie rzadziej – wymagają one jednak większej przestrzeni w pokoju.
Najczęściej wybieranymi modelami są klasyczne łóżka drewniane, zarówno pojedyncze jak i piętrowe. Drewno to uniwersalny surowiec, który nigdy nie wychodzi z mody. Kolorystyka pasuje zarówno do łóżek młodzieżowych dla dziewczyn jak i dla chłopców.
Piętrowe łóżko to oczywiście klasyka w pokoju rodzeństwa, w którym warto zaoszczędzić każdy centymetr wolnej przestrzeni.
Poszukują łóżek pojedynczych możemy wybrać zarówno drewniane jak i metalowe lub tapicerowane. Kazde z nich charakteryzuje się na stylityką oraz różnorodnoscia kolorystyczna. Łóżka tapicerowane z pewnością są bardziej masywne i optycznie zajmują więcej miejsca niż np. metalowe. Ich lekka konstrukcja zapewnia wrażenie, że w pokoju jest więcej miejsca.
Młodzieżowe łóżka piętrowe
Łóżka piętrowe są najczęściej spotykane w pokojach młodszych dzieci. Takie modele to często spełnienie marzeń maluchów. Czy w pokoju nastolatków taki mebel się sprawdzi? Z całą pewnością, szczególnie jeśli pokój zamieszkuje rodzeństwo. Piętrowe łóżko pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń w pokoju, w którym nastolatkowie chętnie spędzają czas ze znajomymi.
Młodzieżowe łóżka pietrowe z biurkiem będą z kolei doskonałym rozwiązaniem nie tylko w pokoju rodzeństwa. Nieduży pokój łatwiej zagospodarować nawet dla jednego dziecka, jeśli zastosujemy nowoczesne segmenty meblowe. Takie meblościanki składają się zwykle z łóżka na piętrze a biurka pod nim. Dodatkowo wzbogacone są o szafki, półki i szuflady do przechowywania.
Tapicerowane łóżka dla nastolatków
Nowością są łóżka młodzieżowe tapicerowane, które od dłuższego czasu są niezwykle popularne. Zaletą takiego łóżka jest bogata kolorystyka tkanin, z którym można wykonać obicie mebla. Dzięki temu można z łatwością dopasować kolor łóżka do ogólnego wystroju wnętrza pokoju. Ponadto łóżka z wysokim, miękkim, tapicerowanym zagłówkiem jest bardzo komfortowe, np. podczas wieczornego czytania książek.
Ogromną zaletą łóżek tapicerowanych jest pojemnik na pościel, który znajduje się pod materacem. Przestronna skrzynia pozwala przechowywać zarówno pościel czy dodatkowe koce, jak również odzież sezonową czy rzadziej używany sprzęt sportowy i gadżety.
Łóżka tapicerowane występują w wariancie klasycznymi i kontynentalnym. Ten pierwszy oznacza, że kupujemy tapicerowaną ramę łóżka oraz wezgłowie. Materac zwykle należy dokupić oddzielnie.
Łóżko kontynentalne składa się z ramy, wezgłowia oraz materaca tapicerowanego taką samą tkaniną jak reszta mebla. Przy tym modelu warto rozważyć zakup dodatkowego, cienkiego materaca ochronnego na łóżko.
Młodzieżowe łóżka metalowe
Jednym z wariantów łóżek dla młodzieży są łóżka metalowe. Nowoczesne modele prezentują się bardzo ciekawie,szczególnie jeśli występują w różnych wersjach kolorystycznych. Ich konstrukcja nadaje optycznej lekkości łóżku, co będzie atutem szczególnie w mniejszym pokoju.
Metalowe łóżko dla młodzieży może mieć prostą i minimalistyczną konstrukcję lub wprost przeciwnie – bogato zdobioną i oryginalną. Metal jest tworzywem bardzo plastycznym , dlatego można go formować w przeróżnych kształtach. Bardzo efektownie prezentują się wezgłowia takich łóżek, które mogą być prawdziwą ozdobą pokoju nastolatki.
Takie łożko nie posiada pojemników na pościel czy wysuwanych szuflad. Pusta przestrzeń pod materacem zapewnia wrażenie lekkości i delikatności mebla.
Łóżka młodzieżowe z materacem czy bez?
Nastolatek stale rośnie i rozwija się, dlatego potrzebuje solidnego podparcia dla swojego ciała, szczególnie podczas snu. Decydując się na zakup łóżka młodzieżowego z materacem ryzykujemy wybór słabej jakości materaca. Szczególną uwagę powinniśmy więc zwrócić na cenę takiego zestawu. Jeśli jest ona podejrzanie niska to znaczy, że materac to jedynie dodatek do łóżka i z pewnością nie będzie on komfortowy.
Lepszym wyjściem jest kupno łóżka i materaca osobno. Wówczas mamy pełną dowolność w wyborze odpowiednio twardego materaca, który zapewni nastolatkowi zdrowy i regenerujący sen. Wyjątkiem są łóżka kontynentalne, w których materac jest częścią łóżka. W takim wypadku, jeśli zdecydujemy się na zakup takiego modelu, upewnijmy się, że materac wykonany zostanie z wysokiej jakości surowców a nie z najgorszej pianki. Materace kieszeniowe są w tym wypadku najlepsza opcją.