Mebel na czasie – ławostół rozkładany

W niewielkich mieszkaniach sporym problemem jest dopasowanie mebli do ograniczonej przestrzeni. Jeśli chcemy postawić w salonie stolik kawowy przy wypoczynku i stworzyć osobny kącik jadalniany ze stołem i krzesłami, to często musimy zrezygnować z jednej opcji. Idealnym pomysłem jest połączenie tych dwóch rozwiązań, dzięki funkcjonalnemu meblowi. Z odpowiedzią przychodzi ławostół. Jest to połączenie stolika kawowego z pełnowymiarowym stołem. Wskutek takiego rozwiązania, możemy usiąść na sofie i wygodnie wypić kawę, a po południu rozłożyć mebel i zamienić salon w jadalnię. Wymiary ławostołu pozwalają nawet zaprosić gości na wspólny obiad, co potrafi być to wyzwaniem w niewielkim mieszkaniu.

Mechanizm ławostołów rozkładanych

Eleganckie meble do salonu, takie jak ławostoły rozkładane zyskały wielu zwolenników nie tylko w małych mieszkaniach. Jest to spowodowane łatwością ich obsługi. By rozłożyć ławostół nie potrzebujemy pomocy drugiej osoby. Nie trzeba go przestawiać, ani dźwigać ciężkich elementów. Aby rozłożyć blat wystarczy pociągnąć na zewnątrz jego końce. Pod spodem najczęściej kryją się dodatkowe wkłady, które układamy w powstałej przerwie. Są one lekkie i łatwe w montażu. Jeśli chodzi o podniesienie wysokości blatu, sprawa jest jeszcze prostsza. Zazwyczaj odpowiada za to prosty, bezwysiłkowy mechanizm podnoszenia blatu. Można wyróżnić kilka podstawowych rozwiązań. Najpopularniejszym z nich jest mechanizm na korbkę. Wystarczy nią delikatnie pokręcić, a metalowe rurki podtrzymujące blat wydłużą się o ok. 16 cm. Taki mechanizm pozwala precyzyjnie dopasować wysokość, ponieważ można go zatrzymać w dowolnym miejscu. Jego dodatkową zaletą jest stabilność. Można go używać nawet przy nakrytym stole z gwarancją, że nic się nie przewróci. Innym rozwiązaniem, który również posiada korbkę jest mechanizm pajączka. Jest on rzadziej wybierany ze względu mniejszej praktyczności. Jest on nieestetyczny i nie pozwala schować wkładek pod blatem. Kolejnym rodzajem mechanizmu jest podnośnik pneumatyczny. Jeden z takich mechanizmów możemy zobaczyć na przykład w fotelach biurowych. Sprężenie gazu w cylindrze jest regulowane poprzez przytrzymanie małej dźwigni. Nie trzeba kręcić korbką, ani nic podnosić. Jest to rozwiązanie w pełni automatyczne i podnosi blat nawet o 21 cm. Oczywiście tutaj także można zatrzymać blat na dowolnej wysokości. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, ale niestety również jedno z droższych. Następną opcją jest mechanizm kopertowy. Jego główną zaletą jest prostota wykonania i użytkowania. Wystarczy podnieść blat, aby rozłożył się niczym książka. W trybie ławy kawowej leżą na sobie dwa blaty połączone zawiasem. Kiedy ją rozłożymy, blat przesuwa się na bok i pozostawia obok miejsce na rozłożenie drugiej połowy. Jest to z pewnością solidne, mało awaryjne rozwiązanie. Przy zakupie takiego modelu, należy dobrze sprawdzić jego parametry, ponieważ posiada tylko dwie możliwe wysokości blatu. Ostatnim rozwiązaniem jest to, które w zasadzie nie potrzebuje mechanizmu. Są to np. białe ławostoły rozkładane z wymiennymi nogami. Polega na wymianie nóg w meblu na wyższe, co niestety daje tylko dwie możliwości ustawienia wysokości blatu i nie jest zbyt wygodne. Ma jednak podstawową zaletę, której nie mają inne rozwiązania – pod blatem jest dużo miejsca, które umożliwia swobodne siedzenie na wsuniętym krześle.

Zalety ławostołu

Wybranie ławostołu rozkładanego i podnoszonego jest świetną oszczędnością miejsca w mieszkaniu, ale również pieniędzy w portfelu. Jeden mebel służy nam w wielu sytuacjach i w zależności od okazji, możemy go szybko i wygodnie przeobrazić z małego stolika kawowego w duży stół, a nawet w biurko. Jeśli nie posiadamy tego ostatniego mebla w domu, to nic straconego. Wystarczy podnieść ławę na odpowiednią wysokość, postawić na niej laptopa, usiąść na wygodnym krześle i można pracować w trybie zdalnym lub odrobić pracę domową. Dodatkowe wkłady do ławostołu są zazwyczaj schowane we wnętrzu mebla,dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowych skrytek. Większość modeli ma w pełni regulowaną wysokość blatu, co pozwala na precyzyjne dopasowanie wymiarów do naszych potrzeb. Rozkładany ławostół pozwala również na zaproszenie większej ilości gości, co wcześniej było bardzo często niemożliwe. Oprócz swojej funkcjonalności, ławostoły potrafią być także niezwykle stylowe. W zależności od materiału, kształtu i koloru mogą dopełnić każdą aranżację wnętrza.

Jak wybrać odpowiedni ławostół?

Mimo iż nowoczesne ławostoły są meblami rozkładanymi, zawsze warto sprawdzić ich parametry. Jakie mają wymiary gdy są w pełni złożone, na jaką wysokość maksymalną można podnieść blat i czy mechanizm pozwala na dowolne ustawienie wysokości. Należy również sprawdzić czy w zestawie znajduje się jeden czy dwa wkłady i jaka jest ich szerokość. Ważny jest również sposób ich mocowania. Zalecanym rozwiązaniem są wkłady mocowane na haczyki. Dzięki nim blat będzie bardziej stabilny. Wybierając ławostół powinniśmy zwrócić uwagę na przestrzeń znajdującą się między podłogą a blatem. Można usiąść przy rozłożonym modelu i sprawdzić czy nogi mieszczą się pod blatem nie zahaczając o fragmenty mechanizmu.

Sprawdź również meble z duszą prl vintage.