Narożniki rozkładane – czy mogą zastąpić łóżko?

Czy klasyczne łóżko to jedyne właściwy meble do spania? Często zastanawiamy się nad tym urządzając małe mieszkanie i dysponująć ogrniczonym metrażem. Czy można znaleźć narożnik, który będzie mógł konkurować z wygodnym materacem na łóżku? Postaramy się Was przekonać, że narożnik rozkładany może być świetnym zamiennikiem klasycznego łóżka sypialnianego. Przy mniejszym metrażu takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca!

Rozkładane narożniki – zalety

Ekskluzywne nowoczesne meble do salonu – np meble wypoczynkowe są oczywiście nieodłącznym elementem wyposażenia naszych domów i mieszkań. Podobnie jest z łóżkiem sypialnianym – większość z nas je posiada i nie wyobraża sobie innego rozwiązania. Jeśli dysponujemy odpowiednio dużym mieszkaniem i mamy osobny salon i sypialnie to takie dylematy jak spanie na kanapie nam nie grożą. Problem pojawia się, kiedy mamy ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu i musimy zdecydować na czym będziemy codziennie spać.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji stworzenie w salonie namiastki sypialni. W tym celu decydujemy się na rozwiązanie 2w1 czyli rozkładane meble wypoczynkowe, które w ciągu dnia zmienimy na miejsce do spania. Rozkładane kanapy i narożniki są mogą być doskonałą alternatywą dla klasycznego łóżka z materacem, o ile poswiecimy dłuzsza chwile na wybór solidnego mebla.

Ten artykuł poświęcamy narożnikom, ponieważ według większości użytkowników, są one wygodniejsze niż kanapy i bardziej funkcjonalne. Jakie zalety posiada narożnik?

Przede wszystkim jest meblem niezwykle praktycznym. Jako meble wypoczynkowy pozwala na komfortowy wypoczynek i pomieści sporo osób. Jest wygodniejszy niż kanapa ze względu na otomanę, czyli tę krótszą część narożnika. Narożniki w kształcie literu U to już naprawde duże meble, na których wygodnie pomieścimy więcej osób.

Konstrukcja nowoczesnych narożników, sprawia, że system ich rozkładania jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Po rozłożeniu uzyskujemy równą i jednolitą powierzchnię spania, dużo bardziej komfortową niż w dawnych wersalkach. Unikamy dużej szczeliny i znacznych nierówności jakie pojawiają się często przy klasycznie rozkładanych kanapach.

Narożniki wyposażone są w pojemniki na pościel i jest to rozwiązanie niezwykle przydatne, gdy na co dzień musimy chować gdzieś pościel. Skrzynie mogą służyć również przechowywaniu innych rzeczy, jak np. sezonowej odzieży, której aktualnie nie używamy.

Małe narożniki rozkładane – jakie wady?

Narożniki występują w różnych wielkościach. Na tych większych ,zarówno w kształcie liter U jak i dużego L, spokojne mogą nocować dwie dorosłe osoby. Są również małe modele, także w kształcie litery L ale ze znacznie krótszymi bokami. Czy taki model będzie wygodny w codziennym użytkowaniu?

W ciągu dnia, kiedy wykorzystujemy narożnik do siedzenia, nie powinno stanowić to problemu. Jeśli planujemy spać na narożniku codziennie, to przez zakupem warto sprawdzić wymiary powierzchni spania, jaką uzyskamy po rozłożeniu mebla. Poza szerokością, małe narożniki mogą być dla niektórych osób po prostu za krótkie. 

Istotną rolę pełnią wówczas poduchy na oparciu. Dla większej wygody siedzenia, oparcie posiada zwykle grube poduszki. W wersji rozłożonej takie oparcie może jednak znacznie zmniejszać i tak niedużą szerokość materaca. Warto wybrać narożnik, który posiada zdejmowane poduszki. Wówczas zyskamy kilkanaście centymetrów szerokości więcej, co przełoży się na komfort snu.

Mały narożnik to również mniejszy pojemnik na pościel. Jeśli będziemy zmuszeni chować kołdrę i poduszki na dzień do skrzyni narożnika, spytajmy producenta o jej konkretne wymiary, tak aby wszystko nam się bez problemu zmieściło.

Czy skórzane narożniki rozkładane na noc to dobry pomysł?

Kwestia tapicerki na meblach wypoczynkowych to nie tylko aspekty wizualne i dopasowanie kolorystyczne do całości. Na różnych tkaninach będzie się różnie siedziało, będą się one inaczej zachowywać po pewnym czasie a także inaczej czyścić.

W przypadku skórzanych narożników materiał ten może być problematyczny zarówno w użytkowaniu dziennym jak i nocnym. Siedząc na skórzanych meblach często mamy wrażenie, że ciało nam się bardziej poci, lub przeciwnie, że jest na zimno. Są to realne odczucia, szczególnie w przypadku sztucznej skóry która zaburza cyrkulację powietrza między materiałem a  naszym ciałem. Skóra naturalne radzi sobie z tym dużo lepiej ale wymaga z kolei dużo ostrożniejszej pielęgnacji i ostrożności podczas czyszczenia.

Co do spania codziennego na narożniku skórzanym może pojawić się problem śliskiego materaca, na którym nie utrzyma się np. pościelone prześcieradło. Wiele osób uznaje to za wadę takiego rozwiązania.Odczucie zimna lub spocenia także mogą skutecznie zmniejszyć komfort snu.

Rozwiązaniem tego problemu są nakładki na narożnik w postaci cienkich materacy piankowych. Mają one za zadanie po pierwsze chronić skórzaną tapicerkę przed szybkim zniszczeniem, a po drugie poprawić komfort wypoczywającego.

Jaka tapicerka na narożniku do spania?

Jaką więc tapicerkę wybrać aby cieszyć się komfortem podczas snu na narożniku? Najlesze bedą do tego różnego rodaju plecionki, które są materiałami trwałymi i odpornymi na ścieranie. Są przy tym antypoślizgowe, dlatego prześcieradło nie będzie nam się nadmiernie przesuwać.

Warto zaznaczyć przy tym, że do materiałów typu plecionki bardzo łatwo przyczepiają się wszelkiego rodzaju paprochy czy nitki z pościeli. Jeśli wybierzemy ciemny narożnik o po pewnym czasie, tapicerka może wyglądać na podniszczoną. Najlepiej sprawdzają się jasno szare lub beżowe tkaniny melanżowe, na których paprochy z pościeli nie są tak widoczne.

Narożnik do spania okazjonalnego

Wszystkie te zasady, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru narożnika do codziennego spania, nie muszą mieć zastosowania przy spaniu okazjonalnym. O czym mowa? O sytuacji, w której kupujemy narożnik do pokoju gościnnego, w którym od czasu do czasu planujemy przenocować znajomych czy dalszą rodzinę. Wówczas narożniki rozkładane nie muszą spełniać tych wszystkich norm. Nikomu nie będzie przeszkadzała śliska nawierzchnia materaca czy też krótsza długość mebla, jeśli korzysta z tego sporadycznie.

Podobnie jest gdy posiadamy sypialnie z klasycznym łóżkiem, a nasz narożnik ma nam służyć do codziennego odpoczynku i wieczornego polegiwania. Lepiej w takiej sytuacji kierować się gustem i wrażeniami estetycznymi, jakich dostarcza nam wybrany model narożnika, niż to czy ma wystarczająco szeroką powierzchnię spania.

Dodatkowe atuty narożników

Nowoczesne modele narożników posiadają ruchome podłokietniki a także regulowane zagłówki. Takie udogodnienia mogą poprawić komfort użytkowania narożnika w ciągu dnia. Podnoszony podłokietnik może służyć jako podparcie dla głowy, zastępując poduszkę. Niektóre modele posiadają również elektrycznie wysuwane siedzisko. Za pomocą pilota możemy wysunąć spod oparcia siedzisko do przodu, poszerzając je nawet o kilkadziesiąt centymetrów!

Sprawdź również nasz pomysł na nowoczesne meble do przedpokoju.