Narożniki z funkcją spania – jaka tapicerka będzie najlepsza?

Narożniki z funkcją spania są bezsprzecznie meblami niezwykle wygodnymi  funkcjonalnymi. Coraz więcej osób wybiera ten rodzaj mebli wypoczynkowych, właśnie ze względu na ich możliwość rozkładania. Aby nocny odpoczynek na narożniku był jak najbardziej zbliżony do tego na tradycyjnym łóżku, musimy zadbać o odpowiednią tapicerkę. Wszak to na niej tak naprawde się kładziemy a jak wiadomo każda tkanina ma inne właściwości. Trudną sztuka jest połączenie funkcjonalności w nocy i pięknego wyglądu w dzień. Podpowiadamy jakie są rodzaje najpopularniejszych tkanin obiciowych na narożnikach.

Dlaczego warto wybrać narożnik?

Ciekawe meble do salonu, takie jak narożniki to jedne z najmodniejszych mebli do salonu. Od dawna skutecznie walczą z kanapami o miano topowego mebla wypoczynkowego. Na czym polega przewaga narożnika nad klasyczną kanapą lub wersalką? Przede wszystkim chodzi o dodatkowe miejsce do siedzenia na narożniku. Kanapa pomieści mniej osób niż narożnik rozkładany czy modułowy. Dodatkowo osoby siedzące na kanapie gorzej widzą siebie nawzajem. Ponadto ich ciekawa konstrukcja sprawia, że każde wnętrze wydaje się bardziej modne niż gdy stoi w nim kanapa.

Nowoczesne narożniki z funkcją spania są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych łóżek. Nowoczesne technologie zastosowane w projektowaniu narożników sprawiają, że spanie na nim jest bardzo komfortowe. Nie ma mowy o głębokich szczelinach pomiędzy poszczególnymi elementami. Zwykle nie trzeba specjalnie wyrównywać powierzchni do snu, tak jak to bywało kiedy w przypadku wersalek.

Narożniki do spania codziennego muszą być odpowiednio duże, aby odpoczynek na nich był komfortowy. Powierzchnia spania na tego rodzaju meblach jest dużo większa niż w przypadku kanapy. Szczególnie narożniki w kształcie litery U gwarantują naprawde dużo miejsca do spania.

Narożniki z funkcją spania posiadają również pojemniki na pościel pod siedziskami. Dostęp do nich można mieć poprzez podniesienie siedziska do góry bądź też wysunięcie skrzyni na kółkach spod siedziska. Narożniki w kształcie litery L, czyli te najbardziej popularne, posiadają zwykle dwa pojemniki na pościel. Modele w kształcie litery U są znacznie większe i najczęściej mają aż trzy skrzynie.

Nowoczesne narożniki posiadają sporo udogodnień dzięki którym odpoczynek wchodzi na wyższy poziom. Mowa na przykład o regulowanych zagłówkach. Podobnie wygląda sytuacja  z boczkami w narożniku. Je również możemy regulować, dzięki czemu podczas leżenia, podłokietnik może pełnić rolę poduszki pod głowę. Ciekawostką są modele z elektrycznie wysuwanym siedziskiem. To bardzo praktyczne rozwiązanie sprawdzi się np. wtedy gdy zamiast siedzieć, zechcemy się na narożniku położyć. Możemy wówczas zwiększyć głębokość siedziska. 

Narożniki do salonu – rodzaje tkaniny na tapicerkę

Narożniki jako meble tapicerowane oferują szeroką gamę kolorów, w jakich mogą być wykonane. Dzięki temu każdy znajdzie materiał oraz odcień idealnie pasujący do wnętrza domu. Jakie materiały sprawdzą się najlepiej? Wiele zależy od trybu życia jaki prowadzą domownicy, czy posiadają małe dzieci lub zwierzęta.

Meble skandynawskie do salonu, takie jak narożniki bez funkcji spania nie są tak bardzo eksploatowane jak modele rozkładane na noc. Narożniki tapicerowane z funkcją spania, jeśli ta funkcja jest często używana, podlegają znacznie większym próbom.a jak wiadomo to, na czym leżymy nie jest bez znaczenia dla komfortu naszego snu.

Jakie rodzaje tkanin oferują producenci mebli tapicerowanych? Oto podstawowy podział: 

  • welurowe – z dłuższym bądź krótszym włosie
  • plecionki o różnej gramaturze i splocie
  • eko skóra
  • skóra naturalna

Narożniki welurowe – przyjemna elegancja

Tkaniny welurowe wycierają się szybciej z racji posiadanego włosia. Narożniki welurowe różnią się od siebie długością włosia i ich układem. Różnice te widać gołym okiem gdy spojrzymy na poziom cieniowania materiału. Po przejechaniu ręka po materiale włsoie uklada się różne strony i odcień narożnika się zmienia.

Materiały o krótszym włosiu wycierają się trudniej ponieważ włosie ‘nie pracuje” tak mocno.

Tkaniny welurowe  bardzo dobrze się czyszczą, co sprawdzi się w przypadku małych dzieci. Rodzice kilkulatków wiedza doskonale, że plamy na kanapie z mleka czy soku to codzienność. Materiały welurowe, szczególnie te pokryte warstwą hydrofobową nie wchłaniają płynów dlatego czyszczenie ich jest bardzo łatwe.

Spanie na narożniku z weluru jest przyjemne i komfortowe. Zachowana jest również cyrkulacja powietrza. Czyszczenie narożnika z paprochów z pościeli jest bardzo proste. Wystrczy klasyczna rolka klejaca do ubrań.

Narożniki skórzane – wymagająca klasyka

Skóra naturalna to surowiec drogi i ekskluzywny. Jeśli jednak możemy sobie na niego pozwolić to narożnik wykonany z takiego materiału będzie zachwycał nas swoim wyglądem przez długie lata. Skóra jako materiał niezwykle szlachetny sprawia, że każdy mebel prezentuje się dostojnie i kosztownie. 

Warto jednak zapoznać się wcześniej z zasadami czyszczenia i okresowej konserwacji skóry. Odpowiednio pielęgnowana nie będzie pękać ani się kruszyć. Zabezpieczona przed plamami nie uszkodzi się trwale a niewielkie zabrudzenia łatwo usuniemy.

Co do spania na skórzanym narożniku to zdecydowanie lepiej tego unikać. Oczywiście skóra naturalna zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Chodzi jednak o unikanie nadmiernej eksploatacji skórzanego narożnika. Ewentualne, sporadyczne nocowanie gości nie zaszkodzi obiciu. Jednak codzienne korzystanie z funkcji spania może zniszczyć mebel.

Narożnik z eko skóry

Tańszą alternatywą dla naturalnej skóry jest tzw. eko skóra czyli skaj. Nowoczesne technologie sprawiają, że materiał ten do złudzenia może przypominać jej naturalny odpowiednik. Jest przy tym zdecydowanie tańszy i łatwiej dostępny.

Wymaga również znacznie mniejszych nakładów czasu i pieniędzy na konserwację chociaż także warto zadać o jej dobrą kondycję. Wówczas odwdzięczy się świetnym wyglądem na długo.

Minusem eko skóry jest brak cyrkulacji powietrza. W związku z tym częste spanie na narożniku z eko skóry może nie należeć do szczególnie przyjemnych odczuć, szczególnie w upalną, letnią noc.

Narożniki z plecionki

Tkaniną znacznie trwalsza i odporną na wycieranie się są plecionki o różnej gramaturze. Są mocne i wytrzymałe i prezentują się bardzo solidnie. Niestety wszelkie paprochy czy sierść zwierząt mogą być trudne do usunięcia. Szorstka faktura może być również zachętą dla naszych domowych zwierzaków, które mogą potraktować narożnik jak… drapak. 
Duży narożnik wykonany w tkaninie o delikatnym splocie będzie idealnym miejsce nawet do codziennego spania. Taki materiał zapewnia skórze oddychanie a ciału stabilną pozycję.