Rodzaje łóżek piętrowych – przegląd, zastosowanie, porady

Dla zdecydowanej większości dzieci, łóżko piętrowe to spełnienie marzeń. Dla rodziców to z kolei często możliwość zaoszczędzenia cennego miejsca w pokoju. Przed zakupem warto zapoznać się z rodzajami łóżek, ich zatosowaniem i możliwościa aranzacji. Dziś łóżka piętrowe to nie tylko dwa poziomy materacy. To niejednokrotnie małe meblościanki z biurkiem lub szafą. W tym miejscu znajdziecie Państwo szereg wskazówek a także przegląd najpopularniejszych rozwiązań do pokoju dziecięcego.

Łóżka piętrowe dla dzieci – wady i zalety

Dla dzieci łóżko piętrowe stanowi niemałą atrakcję. Dwa poziomy, drabinka lub schodki na górę… Dla maluchów to wystarczająca podstawa do snucia fantazji o szalonych zabawach. Rodzice z kolei upatrują w takich meblach oszczędności miejsca i pieniędzy. Pojawia się bowiem problem jak ulokować dwójkę dzieci w niedużym pokoju tak, aby każde miało namiastkę własnej przestrzeni.

Główną zaletą łóżek piętrowych jest właśnie możliwość zaoszczędzenia miejsca w pokoju. a co jeszcze możemy przypisać na plus?

  •  oszczędność pieniędzy – piętrowe łóżko często jest tańsze niż dwa osobne meble
  • ciekawy pomysł na wystrój pokoju – wnętrza z łóżkiem piętrowym prezentują się ciekawie i oryginalnie
  • urozmaicenie zabaw dziecięcych – tutaj trzeba pamiętać o bezpieczeństwie pociech
  • dodatkowe miejsce do spania – nawet jedynak może mieć łóżko piętrowe, szczególnie jeśli odwiedzają do przyjaciele na noc.

Wady łóżek piętrowych:

  • funkcjonalność – przebieranie pościeli na wyższym poziomie może być kłopotliwe
  • bezpieczeństwo – konieczność zabezpieczenia górnego poziomu ochraniaczem lub siatką
  • cena – dotyczy to bardziej rozbudowanych modeli, wyposażonych np. w biurko

Jakie łóżko dla malucha a jakie dla ucznia?

Wymagania dotyczące wyposażenia pokoju dziecka zmieniają się wraz z jego dorastaniem. To co sprawdza się w pokoju kilkulatka, nie będzie odpowiadało potrzebom ucznia.

Meble do pokoju dziecka, takie jak piętrowe łóżka domki to zdecydowanie opcja dla młodszych dzieci. Materac znajduje się na górze, natomiast pod nim jest miejsce na zabawę. Całość ma kształt domku ze strzelistym dachem. Przestrzeń na dole można dowolnie udekorować, np. zakładając zasłonę, która ‘zamknie” domek. Tie model zwykle nie są bardzo wysokie a na górę prowadzi kilka szerokich schodków. Bezpieczeństwo podczas snu zapewni barierka ochronna. Łóżka piętrowe, takie jak niskie łóżka piętrowe będą więc doskonałą alternatywą dla klasycznych modeli.

Starsze dzieci mogą już spać na wyższych łóżkach. Dla nich między innymi przewidziano łóżka piętrowe 3-osobowe, które wymagają lepszej koordynacji przy wchodzeniu. Łóżko ze schodami lub drabinką nie będzie stanowiło dla starszaków problemu.

Uczniowie z pewnością docenią łóżko piętrowe  z biurkiem lub piętrowe modele z szafą. Są to niezwykle praktyczne i funkcjonalne meble, które pozwalają zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca w pokoju. Dodatkowo wyglądają niebanalnie, co dla nastolatków również ma znaczenie.

Łóżka piętrowe z biurkiem

Łóżko piętrowe z biurkiem to doskonałe rozwiązanie do pokoju zarówno jednego jak i kilkorga dzieci. Kompaktowa forma mebla sprawia, że każdy posiada swoja własna przestrzeń, nawet jeśli jest ona we wspólnym pokoju. Ponadto ułatwia zagospodarowanie dostępnego miejsca i sprawdzi się np. w wąskim pokoju. Zajęcie tylko jednej ściany na zabudowę ułatwia poruszanie się po pokoju.

Biurko znajduje się na dolnym poziomie, pod materacem. Wraz z biurkiem meble takie posiadają także szafki lub półeczki na książki. Pomaga to utrzymać porządek i oddziela przestrzeń do nauki i zabawy od tej do odpoczynku.

Łóżka piętrowe z szafą

Większe meblościanki piętrowe składają się nie tylko z łóżek i biurek ale i z szafy na ubrania. Łóżka piętrowe z szafą, podobnie jak te z biurkiem, pozwalają zaoszczędzić miejsce i ułatwiają aranżację pokoju młodzieżowego.

Na rynku znajdziemy naprawde duże zestawy nawet dla 3 dzieci. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście ustawność i oszczędność miejsca. Czasami do takiego piętrowego łóżka z szafa wystarczy dokupić tylko małe biureczka i mamy pełne wyposażenie pokoju.

Warto jednak zaznaczyć, że szafy w takich zestawach nie należą do największych. Jednak przy dobrej organizacji spokojnie pomieszczą najpotrzebniejsze ubrania wszystkich pociech.

Atrakcją dla dzieci są zwykle schodki na bocznej ścianie szafy. Często wykonane są one w formie szuflad, które są doskonałym schowkiem na zabawki.

Łóżka piętrowe 3-osobowe

Trójka dzieci w jednym pokoju to już nie lada wyzwanie organizacyjne. Łóżka 3-pietrowe zdecydowanie ułatwiają aranżację takiego pomieszczenia. Gdzie jednak ukrywa się trzeci materac? Zwykle pod dolnym łóżkiem znajduje się szuflada, którą wysuwamy wieczorem. Wewnątrz umieszczony jest stelaż i materac.

Najczęściej szuflada jest na tyle głęboka, ze rano chowamy w niej cały materac wraz z pościelą.

Łóżko piętrowe drewniane czy metalowe?

Piętrowe łóżka metalowe sprawdzą się lepiej w pokoju nastolatka, ze względu na swój bardziej surowy charakter. Doskonale prezentuje się również jako łóżko z biurkiem. Metalowa, lekka konstrukcja umożliwia lepsze doświetlenie blatu do nauki.
Drewniane łóżka piętrowe nadają wnętrzu przytulnego charakteru, dlatego lepiej wpisują się w aranżację pokoju małego dziecka. Trzeba jednak dodać, że drewno jest tak uniwersalnym surowcem, że wygląda dobrze w każdej sytuacji. Tak więc zarówno piętrowe łóżko dla dziewczynki jak i dla chłopca w każdym wieku, wykonane z drewna będzie świetnym pomysłem.

Sprawdź również meble do sypialni klasyczne.