Taboret dla wielu jest reliktem przeszłości i kojarzy się z czasami PRL, kiedy to meble te królowały w polskich kuchniach. Rzeczywiście, taborety w ówczesnym stylu, dziś nie wyglądają już korzystnie w modnie urządzonych wnętrzach. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zapomnieć o taboretach jako elemencie wyposażenia np. naszych kuchni. Te proste i ponadczasowe stołki cechuje duża funkcjonalność, dlatego nie warto z nich rezygnować. Wybierajmy taborety w odświeżonej formie i nowoczesnym fasonie a będą idealnym dopełnieniem współczesnych aranżacji!
Taborety kuchenne – relikt przeszłości?
Dawniej – nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Dziś, dla wielu relikt przeszłości. Ale czy słusznie? Moda się zmienia, ale jednocześnie da się zauważyć wyraźny wpływ trendów z minionych lat na obecne style wnętrz. Dlatego producenci starają się odświeżać design wielu mebli, które były popularne jeszcze kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu – np. meble kuchenne do małej kuchni. W przypadku taboretów drewnianych udało się to znakomicie, dlatego na rynku możemy znaleźć modele pasujące do wielu współczesnych aranżacji.
Przede wszystkim zmieniono kształt i wygląd nóg. Kiedyś większość taboretów miała toczone nogi, nieraz z wyraźnymi frezami. Obecnie stawia się na proste i gładkie nogi drewniane a czasem nawet metalowe. Zmianie uległo również ustawienie nóg. Nadal większość modeli ma proste nogi, ale np. białe taborety w stylu skandynawskim posiadają nogi rozstawione lekko skośnie. Jest to charakterystyczna cecha mebli utrzymanych w tej stylistyce.
Zmianie uległy również siedziska i tapicerki na nich. Obecnie stosuje się tkaniny podobne do tych, jakie widzimy na kanapach czy fotelach. Popularne są zarówno materiały welurowe jak i bardziej szorstkie plecionki.
Taborety – rodzaje, funkcje, zastosowanie
Taborety to chyba najprostsze meble domowe. Wystarczą cztery nogi i siedzisko aby uzyskać funkcjonalne miejsce do siedzenia. Prostotę taboretów doceniano od lat, widząc ich potencjał, szczególnie w małych pomieszczeniach. Najczęściej taborety znajdziemy w kuchni w towarzystwie nie dużego stołu. Kiedyś, w czasach gdy modne były jeszcze narożniki kuchenne, taborety uzupełniały większe komplety takich mebli.
Taborety to jednak nie tylko meble do kuchni. Bardzo często takie małe, proste stołki znajdziemy także w łazienkach. Taborety z tworzywa sztucznego wstawione pod prysznic ułatwiają kąpiel osobom, dla których pozycja stojąca jest niemożliwa lub znacznie utrudniona.
Taborety w wersji bardziej ozdobnej sprawdza się także jako siedziska przy toaletkach do makijażu. Ten wciąż lubiany przez kobiety mebel wymaga niedużego a przede wszystkim niewysokiego stołka. Efektownie prezentują się w tym wypadku modele niskie ale szersze, np. taborety o 60 cm szerokości.
Taborety do kuchni
Taborety kuchenne to klasyka gatunku jeśli chodzi o ten rodzaj krzesełek. W małych kuchniach w bloku taki rodzaj mebli był szczególnie pożądany. Z racji braku oparcia można było schować taborety pod stół, dzięki czemu uzyskiwano wolną przestrzeń.
Drewniane taborety to doskonały wybór do kuchni. Pasują do przytulnego i rodzinnego charakteru tego pomieszczenia. Zarówno te z drewnianym siedziskiem jak i tapicerowanym, doskonale komponują się w zabudowę kuchenną. Ich ciekawym dodatkiem mogą być kolorowe poduszki na siedzisko, które nie tylko podnoszą komfort użytkowania, ale bedą barwnym akcentem we wnętrzu.
Taborety barowe do kuchni to rodzaj hokerów, czyli wysokich krzeseł stawianych przy barze lub wyspie kuchennej. Nie posiadają oparcia, za to mają dodatkową podpórkę na stopy w połowie wysokich nóg krzesła. To znacznie ułatwia wchodzenie na taboret i siedzenie na nim
Taborety do łazienki
Meble do łazienki klasyczne, takie jak taborety pod prysznic to zupełnie inny rodzaj mebli, choć nadal kształtem przypomina te kuchenne. Różnica polega na tym, że łazienkowe krzesełka są z reguły plastikowe. Dlaczego? Taboret pod prysznicem służy do siedzenia podczas kąpieli. Jest to nieoceniona pomoc np. dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Aby mebel nie uległ zniszczeniu pod wpływem wody, musi być wykonany z plastiku, który można łatwo wytrzeć i wysuszyć.
Z kolei taborety składane polecane są dla rodziców małych dzieci, które nie dosięgają jeszcze np. do umywalki. Takie składane krzesełka są praktyczne i łatwo można je zabrać ze sobą na wyjazd. Takie taborety także wykonuje się z tworzywa sztucznego, dzięki czemu łatwo zachować ich czystość.
Taborety do toaletki
Toaletki, przy których wiele kobiet lubi wykonywać makijaż lub układać włosy, z reguły mają niewysoki blat. Aby wygodnie się przy nim siedziało, potrzeba niskiego siedziska. W tym celu taborety sprawdzają się znakomicie. Po pierwsze są stosunkowo niskie a w razie potrzeby można łatwo skrócić nogii stołka do wymaganej wysokości. Po drugie taboret nie posiada oparcia, które mogłoby zasłaniać toaletkę obierając jej urok.
Toaletki to ukochane miejsca nie tylko wielu dorosłych kobiet ale i małych dziewczynek, które lubią naśladować swoje mamy. Producenci oferują mini toaletki dla dziewczynek wraz z niskim stołkiem – taboretem do siedzenia.
Jak odnowić taboret?
W wielu domach nadal znajdziemy taborety z dawnych lat, które z powodzeniem mogą dalej służyć nam i naszej rodzinie. Wystarczy poddać je renowacji aby odzyskały dawny blask. Z racji bardzo prostej konstrukcji, naprawa taboretu nie jest skomplikowana i nie wymaga wielu specjalistycznych narzędzi. Zwykle wystarczy pomalować na nowo nogi oraz wymienić piankę i tapicerką na siedzisku. W tym celu warto zaopatrzyć się w pistolet na zszywki lub poprosić o pomoc znanego tapicera.
Zobacz również hokery do kuchni.