Tanie meblościanki do salonu – o czym pamiętać przed zakupem?

Nikt nie lubi przepłacać, dlatego tanie meblościanki stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. W bardzo atrakcyjnej cenie możemy kupić nowoczesny i ładny zestaw mebli. Dzięki temu stylowa aranżacja wnętrza jest na wyciągnięcie ręki, dostępna praktycznie dla każdego. Na co jednak zwrócić uwagę kupując meblościankę, aby poza niską ceną miała również wiele zalet? Czy zawsze droższy znaczy lepszy? Na te pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Tanie meblościanki – jak wybrać?

Meblościanka to klasyczny mebel do pokoju dziennego. Znany Polakom od lat element wyposażenia salonu od kilkudziesięciu lat nie znika z ofert producentów i salonów meblowych. Oczywiście jak wszystko inne, tak i meblościanki podlegają wpływom mody i trendów. Jedno się jednak nie zmienia – uwielbiamy meblościanki za to jak łączą w sobie funkcjonalność z pięknem.

Najbardziej zauważalną zmianą, jaka zaszła w wyglądzie meblościanek jest ich wielkość. Nadal są to zestawy mebli, składające się z szaf, szafek, witryn, półek i szuflad. Zmieniały się jednak proporcje i sposób ustawienia poszczególnych elementów. Dawniej meblościanki tworzyły zwartą, masywną i ciężką konstrukcję, która zwykle zajmowała całą dostępną ścianę. Obecnie meblościanki są dużo mniejsze i lżejsze w swej formie. Poszczególne elementy nie muszą już być ze sobą połączone, można je więc swobodnie rozmieścić na ścianie według uznania.

Warto brać to pod uwagę,szczególnie jeśli w pamięci mamy jeszcze obraz meblościanek z dawnych lat. Wiele się zmieniło i dziś możemy kierować się innymi kryteriami podczas zakupów. Kluczową kwestią jest metraż naszego salonu, ogólny styl i kolorystyka wnętrza a także nasze potrzeby i wymagania względem meblościanki.

Tanie meblościanki pokojowe – z szafą czy bez?

Tanie meble vintage to najczęściej zestawy składające się z szafki rtv oraz stojących i wiszących witryn. Jest to wystarczający zestaw mebli do niedużego salonu. Nie ma potrzeby zagracać niewielkiej przestrzeni szafą, skoro mamy także już np. w sypialni. Zwłaszcza, że dodatkowa szafa podwyższa cenę zestawu.

Czy to oznacza, że meblościanka pokojowa z szafą automatycznie musi być droga? Niekoniecznie, chociaż trzeba się liczyć z pewnym wzrostem ceny. Z reguły jednak nadal jest to atrakcyjna kwota zważywszy na ilość mebli, jaką otrzymujemy. Na pewno taniej jest kupić komplet niż każdy element osobno. 

Meble dębowe do salonu, takie jak meblościanki z szafą sprawdzą się w kawalerkach, w których brak osobnej sypialni, bądź jest ona bardzo mała. Wówczas szafa wstawiona do salonu, który zwykle jest największym pomieszczeniem w mieszkaniu, ułatwia zagospodarowanie przestrzeni. 

Warto dodać, że szafy w takich kompletach należą raczej do tych mniejszych modeli, zwykle są to dwudrzwiowe meble z drzwiami uchylnymi. Tak więc nie zajmują dużo miejsca i nie zmniejszają optycznie salonu.

Wielkość meblościanki a metraż pokoju

Wybierając odpowiedni model meblościanki należy kierować się przede wszystkim wielkością naszego salonu. Bardzo łatwo zagracić sobie całą przestrzeń stawiając mebel, który jest zbyt duży i masywny. Na takie meblościanki mogą sobie pozwolić właściciele przestronnych pokoi, szczególnie tych otwartych na dom. w takim przypadku jest to nawet wskazane, aby meble nie były zbyt małe, stracą bowiem wiele na swojej wyrazistości.

Do małych pokoi bloku zdecydowanie lepszym wyborem będą nowoczesne, lekkie meblościanki. Najlepiej prezentują się przeszklone witryny wiszące a dolne szafki powinny stać na wyższych nóżkach. Takie zabiegi sprawiają, że optycznie mamy więcej miejsca a pokój wygląda na przestronniejszy.

Białe meblościanki pokojowe

Jak wiadomo kolory odgrywają bardzo istotną rolę podczas aranżacji wnętrza. Nadają charakter i styl, pomagają uwypuklić to, czym chcemy się pochwalić. W przypadku meblościanki kolor ma ogromne znaczenie. Nawet tanie, białe meblościanki zajmują jednak znaczną część miejsca w salonie. Stanowią zwykle główny mebel w pomieszczeniu i szybko rzucają się w oczy.

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza meblościanka ładnie współgrała z resztą wyposażenia i stanowiła tło salonu, to wybierzmy białe meblościanki. I tutaj już mamy dowolność – możemy ustawić ją na białym tle lub dodać na ścianie odrobinę koloru. Biel to klasyka i zawsze się obroni a meble w tej kolorystyce prezentują się elegancko i stylowo.

Meblościanki z podświetleniem LED

Przeszklone witryny meblościanki dobrze jest oświetlić od wewnątrz delikatnym światłem LED. Taką możliwość daje już większość producentów mebli. Dodatek ten nie kosztuje wiele a zdecydowanie zmienia ogólny wygląd meblościanki.

Subtelne światło wewnątrz szafki podkreśla piękno szklanych półek i zastawy. Dodatkowo stanowi źródło delikatnego światła, które szczególnie wieczorem pomoże zbudować miłą atmosferę w mieszkaniu.

Meblościanki narożne

Na koniec wskazówka dla tych, który nie mają wystarczająco dużo miejsca na klasyczną meblościankę. Na przeszkodzie mogą stanąć np. okna na środku ścian. Na rynku można znaleźć fantastyczne i tanie meblościanki narożne, które zdecydowanie łatwiej jest wkomponować w mały salon.