Wybieramy biurka młodzieżowe – poznaj 5 kryteriów zakupu

Biurko w pokoju nastolatka pełni kluczową rolę. Młodzi ludzie spędzają mnóstwo czasu na nauce i potrzebują wygodnego, komfortowego miejsca do swoje pracy. Dodatkowo bardzo dbają o wygląd swojego pokoju, pragnąc, by wyrażał on ich styl, osobowość i upodobania. Jak połączyć to wszystko dokonując wyboru odpowiedniego biurka? Jak zadowolić gusta młodzieży, a jednocześnie zadbać o aspekty zdrowotne siedzenia przy biurku? Podpowiadamy jakimi kryteriami kierować się kupując ten istotny dla nastolatka mebel. 

Biurka młodzieżowe – o czym musisz pamiętać?

Pokój nastolatka to jego królestwo. To w nim spędza większość swojego wolnego czasu, o ile spędza go w domu. Wyposażenie i aranżacja tego miejsca jest niezwykle ważna, ponieważ w tym wieku przestrzeń osobista ma ogromne znaczenie. Nastolatek chce całym sobą wyrażać siebie, swoje poglądy i upodobania. Dotyczy to również wyglądu jego pokoju. Warto wziąć to pod uwagę kupując zestaw mebli młodzieżowych lub chociażby biurko. Decyzyjność dziecka w tym zakresie powinna być duża i nieograniczona naszymi uprzedzeniami.

Oczywistym jest, że ostatnie słowo należy do rodziców. Wszak to oni wydają na biurko swoje pieniądze. O czym jednak może decydować nastolatek?

  • wielkość biurka
  • kształt, ilość półek, szafek i szuflad
  • kolor 

Nasze dziecko najlepiej wie jak dużego biurka potrzebuje. To w końcu ono odrabia przy nim lekcje i jego nawyki w tym zakresie determinują zwykle potrzebną wielkość blatu roboczego.

Podobnie wygląda sytuacja z ilością szafek i szuflad w biurku. Niektórzy lubią mieć dużo schowków i półek. Gromadzą notatki, zeszyty, czasem jakieś bibeloty. Inni z kolei są minimalistami i zdecydowanie bardziej podoba im się proste biurko z samym blatem.

Kolor wiąże się ściśle ze stylem i kolorystyką, w jakim urządzony jest pokój. tutaj naprawdę powinniśmy oddać decyzję w ręce dziecka. Nasolatem ma juz mocno sprecyzowane upodobania jeśli chodzi o ulubione barwy.

Modne biurko młodzieżowe – 5 kryteriów zakupu

  1. Wielkość i ustawność pokoju – jeśli dysponujemy dużym i przestronnym pokojem, to wybór biurka nie będzie trudny. Gorzej jeśli mamy do dyspozycji wąski lub nieustawny pokój. Wówczas trzeba będzie wybrać albo biurko mniejsze, albo takie bez nadstawki.
  1. Cena – koszty zakupu biurka mają dla większości osób duże znaczenie. Jak wszystkie meble, tak i biurka mogą być droższe lub zdecydowanie tańsze. Skąd wynikają różnice w cenie? Przede wszystkim z rodzaju tworzywa, wielkości, marki a także poziomu rozbudowania biurka. Proste modele z płyty laminowanej zawsze będą tańsze niż klasyczne biurka  z drewna.
  1. Tworzywo – w zależności od zasobności portfela ale i od gusty możemy wybrac biurka zrobione z liitego drewna, laminatu lub metalu. Te pierwsze choć eleganckie, są mniej odporne na uszkodzenia. Laminat czyści się łatwo, jest trwały i tani. Metalowe biurka są minimalistyczne, łatwe w utrzymaniu i posłużą na długo.
  1. Rodzaj – na rynku znajdziemy mocno rozbudowane biurka, które posiadają opcjonalnie nadstawka z półkami. Przeciwieństwem do nich są proste i minimalistyczne modele z samym blatem, lub ewentualnie małą szufladką pod nim. Gdzieś po środku plasują się klasyczne, średniej wielkości biurka z zamykanymi półkami lub szufladami po jednej ze stron.
  2. Kolor i styl – biurko może być nowoczesne lub klasyczne. Duże znaczenie ma również kolor. Najpopularniejsze są modele białe – np. biurka skandynawskie lub te w odcieniach drewna. Zdarzają się również biurka w odważnych, soczystych kolorach.

Nowoczesne biurka młodzieżowe kontra klasyka

W zależności od upodobań naszego dziecka, możemy wybrać biurko w stylu klasyczny lub bardziej nowoczesnym.Wiele zależy od ogólnej stylistyki pomieszczenia. Klasyczne biurko obroni się zawsze swoim ponadczasowym stylem. Nie zawsze jednak będzie pasował do szalonego i nowoczesnego wystroju w pokoju nastolatka.

Młodzi ludzie z reguły chcą podążać za trendami, dlatego ich meble również powinny wpisywać się w aktualną modę. Biurka wykończone w połysku lub takie w stylu skandynawskim będą pasowały do trendów wnętrzarskich a jednocześnie nie zrujnują kieszeni rodziców.

Co ważne, kolor biurka można łatwo zmienić poprzez pomalowanie go odpowiednią farbą do laminatu. Tym sposobem możemy szybko i tanio zmienić stare biurko w modny i odświeżony mebel.

Wielkość ma znaczenie

Biurko młodzieżowe nie może być za małe. Minimalna szerokość blatu powinna wynosić 120 cm. To wystarczy na swobodne rozłożenie książek, zeszytów i przyborów szkolnych. Dodajmy, że obecnie dzieci często potrzebuje jeszcze komputera podczas odrabiania lekcji. Warto więc już podczas zakupów przemyśleć możliwość wstawienia większego biurka. 

Całkowity brak szafek czy półek w biurku nastolatka nie jest najlepszym pomysłem. Chyba, że w pobliżu biurka jest regał lub komoda na książki. Jesli nie ma to kilka szuflad z pewnością okaże się przydatnym i funkcjonalnym dodatkiem do mebla.

Jeśli biurko nie stoi pod oknem to dobrym pomysłem jest biurko z nadstawką. Takie modele często wyposażone są także w miejsce na tablicę koronką lub magnetyczną.

Biurka wbudowane w meblościankę

W małym pokoju, w którym istotne jest rozsądne zaaranżowanie wszystkich mebli, sprawdzą się meblościanki z barkiem. Te funkcjonalne, kompaktowe meble zawierają w sobie zwykle biurko, szafki oraz szafę na ubrania. Nierzadko można spotkać bardziej rozbudowane modele z łóżkiem na piętrze. 

Biurko wbudowane w meblościankę to z pewnością oryginalny mebel, który zapewnia niebanalny wystrój pokoju nastolatka. Jest to również dobry pomysł na zaaranżowanie pokoju rodzeństwa. Wówczas każde z dzieci może dostać swoją meblościankę z własnym biurkiem.

A może biurko DIY? 

Moda na meble i inne przedmioty DIY jest nadal żywa. Wiąże się to zarówno z kreatywnością jak i ekologią. Po co wyrzucać stare biurko w dobrym stanie skoro można go łatwo przerobić. Wystarczy trochę farby, okleina na fronty, nowe gałki i uchwyty…

Własnoręcznie zrobione biurko to również te, które komponujemy sami z kupnych elementów. Osobno możemy zakupić nogi i blat biurka, łącząc ulubione kolory i tworząc połączenia, jakich próżno szukać w ofercie gotowych mebli.

Sprawdź również meble biurowe klasyczne.