Zalety i wady hokerów kuchennych. Poznaj wszystkie!

Hokery kuchenne swoją popularność zyskały wraz z pojawieniem się mody na wyspy kuchenne i barki. Kuchnie otwarte na salon wymagają niekiedy delikatnego przesłonięcia a barek jest na to idealnym pomysłem. Dodatek wysokich krzeseł barowych – hokerów, sprawia, że całość prezentuje się bardzo nowocześnie i stylowo. Wystarczy dobrać rodzaj krzeseł do aranżacji wnętrza. Co musisz wiedzieć decydując się na zakup hokerów? Warto poznać ich wady i zalety. Zapraszamy do lektury!

Hokery do kuchni – czy to dobry pomysł?

Hokery barowe kojarzą się z restauracjami, klubami czy barami. Miejscem  gdzie można przysiąść na krótką chwile i wypić drinka lub małą kawę. W naszych domach również traktujemy wyspy kuchenne czy barki jako miejsca raczej do szybkiej konsumpcji niż długiego posiedzenia. Dlatego właśnie te wykresie krzesła sprawdzają się tu idealne.

Dlaczego warto wybrać hokery do kuchni? Ponieważ doskonale pasują do podwyższonych barków, którymi lubimy przysłaniać nieco kuchnię otwartą na salon. Bardzo dobrze wyglądają również przy wyspie kuchennej, która stała się modnym trendem wnętrzarskim ostatnich lat.

Ponadto hokery to bardzo stylowe meble podkreślające charakter pomieszczenia. Do wyboru mamy krzesła pasujące do każdego stylu wnętrz, dlatego z odpowiednim ich dobraniem nie powinno być problemu. Hokery w kolorze butelkowej zieleni nadal są bardzo modne jako dodatek do wielu aranżacji. Soczysty odcień dodaje elegancji każdemy wnętrzu. Hokery tapicerowane w ogóle zyskują miano mebli bardziej dekoracyjnych niż użytkowych. Odpowiednia tapicerka potrafi bowiem zupełnie odmienić oblicze samych mebli jak i wnętrza, w którym się znajdują.

Czarne i szare skórzane hokery podkreślą elegancki charakter wnętrza lub będą doskonałym dodatkiem do kuchni w stylu loft. Szare meble do kuchni, takie jak nowoczesne hokery loftowe to w ogóle jedne z najciekawszych modeli tych krzeseł. Występują zarówno w wersji z oparciem jak i bez. Ich minimalistyczny design bardzo przypomina barowe hokery w restauracjach i klubach.

Krzesła – hokery. Wady i zalety

Niewątpliwą zaletą hokerów jest możliwość korzystania z nich przy barach i wyspach kuchennych, które z reguły mają podwyższane blaty. Ponadto umożliwiają towarzyszenie osobie, która gotuje w kuchni, co sprawdza się w przypadku dzieci. Mogą one z bezpiecznej odległości  np. od kuchenki obserwować poczynania rodziców i spędzać wspólnie czas.

Nowoczesne meble do salonu na wysoki połysk, takie jak hokery do wyspy są kropką nad i jeśli chodzi o wystrój kuchni otwartej na salon czy jadalnię. Wykańczają całą aranżację dodając jej oryginalnego charakteru. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni rodzaj hokerów biorąc pod uwagę styl wykończenie wnętrza a także nasze osobiste preferencje.

Trudno doszukiwać się wad w przypadku hokerów, ponieważ to dość specyficzny rodzaj mebli, przystosowany do konkretnych zadań. I może to jest jedyną wada tych mebli – nie mamy możliwości korzystania z nich nigdzie indziej poza barkiem. Nie zostawimy ich do stołu kiedy pojawią się niespodziewani goście, dlatego nie możemy zaliczyć ich do ilości krzeseł, jaką mamy w domu.

Rodzaje hokerów kuchennych

W zależności od wyglądu, wielkości, wykończenia i materiału wykonania, hokery dzielą się na kilka grup: 

  • hokery nowoczesne – w modnej stylistyce, częściej ma metalowym stelażu, proste i eleganckie
  • hokery klasyczne – pasujące do tradycyjnych aranżacji, najczęściej drewniane
  • hokery drewniane – w odcieniach naturalnego drewna bądź też malowane. wizualnie przypominające klasyczne krzesła
  • hokery metalowe – najczęściej w nowszym wydaniu, malowane na kolor lub chromowane
  • holery tapicerowane – częściowo lub w całości tapicerowane materiałem
  • hokery obrotowe – na jednej nodze, przypominają fotele obrotowe 
  • hokery bez oparcia – proste i najbardziej “barowe” z hokerów domowych
  • hokery z oparciem – z nikim oparciem, sięgającym jedynie połowy pleców

Hokery nowoczesne – co musisz o nich wiedzieć?

Nowoczesne hokery muszą podkreślać charakter całej aranżacji. Powinny pasowac do stylu w jakim urządzona jest kuchni i restza częsci dziennej np. salon czy jadalnia. 

Hokery glamour są doskonałym przykładem jak krzesła te mogą nadawać ton aranżacji. Dzięki odpowiednio dobranej, welurowe tapicerce i dekoracyjnym pikowaniom proste hokery zyskują blask i elegancję a to przekłada się na ogólne wrażenie estetyczne w pomieszczeniu.

Nowoczesne hokery to również takie wykonane z nieoczywistych materiałów. Przykładem mogą być hokery plastikowe z przezroczystego tworzywa. Idealnie wpisują się w ultra nowoczesny wystrój wnętrz. Równie efektownie prezentują się plastikowe siedziska hokerów, ale w kolorowej wersji. Takie meble w soczystym kolorze mogą pełnić rolę mocnego akcentu przełamujące jednolitą kolorystykę kuchni.

Drewniane hokery barowe do wnętrz klasycznych

Drewno to materiał ponadczasowy, który nigdy nie wychodzi z mody. Z powodzeniem znajdziemy hokery utrzymane w nowoczesnej stylistyce a wykonane z drewna. Mimo to, materiał ten kojarzy się bardziej z klasycznymi wnętrzami i w takiej właśnie stylistyce najczęściej występuje.

Białe hokery drewniane będą na przykład doskonałym uzupełnieniem aranżacji w stylu prowansalskim. Wystarczy, że na siedziska dodamy poduszki z motywem kwiatów. W klasycznie użądzonych kuchniach idealie odnajda się hokery w odcieniach naturalnego drewna i w fasonie przypominającym tradycyjne krzesła. Szczególnie oparcia powinny mieć zbliżony kształt.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając hokery?

Decydując się na zakup hokerów warto zastanowić się nad funkcją obrotową krzeseł. Większość modeli jest klasyczna -na czterech nogach. Istnieją jednak hokery, których budowa przypomina krzesła biurowe. W podobny sposób reguluje się ich wysokość oraz posiadają funkcję obracania. Regulacja wysokości może być bardzo przydatna, szczególnie jeśli w domu mieszkają osoby o różnym wzroście, w tym dzieci. Opcję obracania się hokera wykorzystamy tylko wtedy, gdy mamy odpowiednią ilość miejsca przy blacie.

Sprawdź również taborety kuchenne.